Brutální zločin se odehrál loni koncem října v Letonicích, kde žil v domku obžalovaný se svou ženou a dvěma malými dětmi a její dvaaosmdesátiletou babičkou. „V přízemí s rozmyslem zaútočil ve spíži na seniorku sekyrou, kterou si přinesl z dílny a břitem dlouhým 12 centimetrů ji udeřil do zadní části hlavy a do ramene. Poškozená na místě zemřela, přičemž příčinou smrti bylo zranění mozku,“ uvedla žalobkyně Eva Žďárská.

Dvaatřicetiletý Lukáš L. se k činu doznal. S babičkou manželky prý vycházeli vcelku dobře. „Narušovala nám však soukromí a vyčítala nám, že doma nic neděláme. Přitom jsme vychovávali dvě děti a na domě jsme pořád pracovali. Kvůli tomu, abych byl víc s rodinou, jsem dokonce změnil práci a přestal jsem jezdit s kamionem do zahraničí,“ vypověděl muž, kterého přivedla do soudní síně eskorta z vazby.

V osudné době pracoval tři dny na domě, kde upravoval dvůr. „Babička mi však pořád vyčítala a nadávala, že se tam nic nedělá. Pak jsem tam uviděl sekyru, vzal jsem ji a babičku zabil. Je mi to moc líto. Chtěl bych to vrátit zpátky, nechtěl jsem, aby to takhle dopadlo,“ kál se zkroušeně obžalovaný.

Jeho v černých šatech oděnou manželku surová vražda zaskočila. „Muž se babičky, která mě jako malou vychovávala, vždycky zastával, když jsem se s ní pohádala. Narušovala nám soukromí, byla třeba zvědavá, kde jsme byli na vycházce s dětmi a občas se jí nelíbilo, co děláme,“ sdělila trestnímu senátu mladá žena.

Podle ní si dal Lukáš doma při práci tři až čtyři piva. Znalci nicméně uvedli, že na alkoholu závislý nebyl. Obžalovaný se v soudní síni omluvil i své tchýni, které musí podle rozsudku zaplatit odškodnění asi 700 tisíc korun. „Nevím, jestli ti to dokážu odpustit, mrzí mě to,“ plakala dcera oběti.

I když profesionálnímu řidiči hrozilo 12 až 20 let vězení, soud vyslyšel návrhy žalobkyně a obhájce a poslal ho do věznice s ostrahou na 10,5 roku. „Obžalovaný spáchal vraždu s rozmyslem. Po hádce s poškozenou si šel pro sekyru a vrátil se, aby starou paní udeřil zbraní do hlavy. A po činu si sedl na lavičku místo toho, aby umírající ženě přivolal pomoc. Došlo však také k obrovské rodinné tragédii a soud při úvaze o trestu našel u obžalovaného v podstatě jen polehčující okolnosti,“ zdůvodnil nižší trest soudce Petr Jirsa.

Podle něj může Lukáš L. ve věznici s ostrahou pracovat a splatit tak způsobenou škodu. „Trest považuji za přiměřený, protože pro klienta hrála celá řada polehčujících okolností,“ dodal obhájce Petr Živěla. Obžalovaný verdikt přijal stejně jako státní zástupkyně, takže je pravomocný.