Bouřlivé odvolání starosty v Kníničkách, kdo za tím stojí? Opozici pomohl Vokřál

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

V brněnských Kníničkách se rozhýbala škatulata, výsledkem je odvolání dosavadního starosty Martina Žáka (Sdružení nezávislých kandidátů ZA KNÍNIČKY) a jeho nahrazení opoziční zastupitelkou Lenkou Ištvanovou (Společně pro Kníničky).

 Exstarosta Martin Žák skončil v čele Kníniček po dlouhých čtrnácti letech. Podle opozice jsou za jeho odvoláním jeho pochybení. „Opozice má vždy spoustu připomínek, ale nic konstruktivního. Co mi bylo vytknuto, je naprosto vytržené z kontextu, ale je vždy potřeba najít důvod, proč změnit stávající sestavu,“ uvedl Žák.

Naopak stávající starostka se k celé záležitosti odmítla vyjádřit. „V tuto chvíli bohužel nemám časový prostor se věnovat Vašim dotazům. Jakmile se situace změní, nebráním se na Vaše případné dotazy odpovědět,“ napsala do naší redakce Ištvánová.

O samotném odvolání starosty před několika dny rozhodli zastupitelé zajímavým rozdílem, na stranu politiků, kteří byli proti setrvání Žáka, se totiž přiklonil nový řadový zastupitel a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, který nahradil Hanu Juránkovou, která rezignovala v prosinci. Stojí za povšimnutí i ten fakt, že Petr Vokřál v Kníničkách kandidoval jako lídr, přesto ho občané městské části do zastupitelstva v roce 2018 nezvolili. Dostal se tam až nyní, přitom vítězem voleb bylo Sdružení nezávislých kandidátů ZA KNÍNIČKY, v čele s Martinem Žákem. Petr Vokřál se k celé záležitosti nevyjádřil a na dotazy naší redakce vůbec nereaguje.

 „V pátek před zasedáním jsem s ním (s Vokřálem, poznámka redakce) měl schůzku a nebyl schopen mi říct jakou má představu o fungování zastupitelstva. V pondělí bylo vše jinak a dokonce navrhl zrušení výběrového řízení na nového tajemníka, kde již dobíhala lhůta pro jeho přijetí. Přitom o novém tajemníkovi jsme se ani nebavili a netuším, co ho k tomuto kroku vedlo. Nyní bude úřad minimálně další dva měsíce bez tajemníka, což rozhodně není dobře,“ doplnil exstarosta Žák.

Ten dále doplnil, že opozice byla dlouhodobě nespokojena s většinou věcí, s konkrétním návrhem řešení nikdy nepřišla. „Vůbec nechápu, proč na pondělním zasedání stáhly bez jakéhokoliv vysvětlení výzvu na opravu chodníku, kde jsme čekali 2 roky na stavební povolení. Tato výzva byla kompletně připravena ke schválení pro vypsání výběrového řízení. Takto budou muset občané chodit po rozbité cestě o několik měsíců déle,“ řekl Žák.

Podle zápisu ze zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Kníničky vytkli zastupitelé starostovi špatnou personální situaci v úřadě a také stavbu objektu údržby. Píše se tam také, že Lenka Ištvánová doplnila, že dalším důvodem pro odvolání je plýtvání s finančními prostředky městské části, což je podle ní 800 tisíc korun v kauze IMPERA – vrácení dotace a zaplacení pokuty za porušení kázně Finančnímu úřadu. Zápis pak popisuje další pochybení exstarosty Žáka, které mu zastupitelé vyčetli.

 Exstarosta celou záležitost vidí jinak. „Získal jsem právníka pro stavební úřad, referenta stavebního úřadu, dalšího pracovníka údržby a po dohodě s tajemníkem, který ke konci roku rezignoval, jsem vybral i nového tajemníka, který měl zanedlouho nastoupit. Úřad by se tím kompletně stabilizoval. A zmiňovaná pokuta 800 tisíc je stále v řešení na ministerstvu, kam jsme se odvolali a jedná se o dotaci, kterou získalo město Brno v roce 2000 na výstavbu infrastruktury na kterou navazuje výstavba a kolaudace 115 bytových jednotek. Na úřad jsem nastoupil v roce 2006, tedy u vzniku dohody se stavební společností Impera jsem ani nemohl být. Takže je to přesně naopak, než je stávajícím vedením tvrzeno,“ uzavřel Žák.