Lidé vnímají jako nejproblematičtější místa ve městě hlavní nádraží, ulici Cejl nebo Mendlovo náměstí. Novinářům to řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Do průzkumu se zapojilo kolem 1150 lidí, dali asi 7500 podnětů. Vedení města je může zpracovat do strategie na budoucí roky. Nejvíce se lidem naopak líbí místa se zelení jako park Lužánky, okolí hradu Špilberk nebo obora Holedná.

Sběr dat se uskutečnil od jara do podzimu loňského roku, potom se jejich výsledek analyzoval. Lidé mohli posílat podněty přes webovou aplikaci, ale také ve stáncích na ulicích a podobně. Cílem průzkumu bylo zjistit, kde se jim to líbí, respektive nelíbí, jaké je centrum jejich čtvrti, jak by se měly čtvrti rozvíjet a kde lidem něco chybí. "Z výsledků je patrný jasný vzorec. Lidem se líbí tam, kde je velké množství zeleně, a to Lužánky, Špilberk, Kraví hora, Holedná, Palackého vrch nebo kde je také vyšší kvalita bydlení jako Medlánky a Kohoutovice. Případně může jít o kombinaci obou charakteristik, což je například Masarykova čtvrť," uvedl Koláčný. Podle něj jsou tato místa často hodnocená jako klidná a pohodová s příjemnou atmosférou.

Na druhou stranu jako problémová místa lidé označili hlavní nádraží, ulici Cejl nebo Mendlovo náměstí, u nichž často psali slova jako špína, stres a strach. U nádraží vidí jako velký problém chybějící bezbariérovost a absenci eskalátorů. "Co se týče oblastí, které by se měly dále rozvíjet, podle názorů respondentů jsou v jižním až východním směru od historického centra. Jsou to oblasti takzvaného Jižního centra a Zábrdovic," uvedl Koláčný. Za další lokality s velkým rozvojovým potenciálem označili lidé areál bývalé Zbrojovky, dále pak Václavskou ulici nebo Mendlovo náměstí, ale také lokalitu za areálem Zetoru v Líšni. Kromě toho lidem chybí více zeleně, laviček a pítek s vodou, u nádraží také informační cedule s odjezdy MHD.