Klub bojuje s byrokracií kolem státních podpor, přesto do budoucnosti hledí s optimismem.

"Jestli se někdy situace vrátí do normálních kolejí, Fléda z toho jednoznačně vzejde posílená – a to ne díky státu, ale díky vůli všech zaměstnanců s touto strašnou situací bojovat," uvedl provozovatel Lukáš Stara.

Klub plánuje znovu otevřít od září, ale bude záležet na proočkovanosti populace a dalších okolnostech. Ani první stupeň PES neumožňuje podle Stary rentabilní činnost hudebních klubů velikosti Flédy. Celý prostor má kapacitu až 1000 lidí.

První vlnu pandemie pomohlo Flédě přežít město díky provozní a mimořádné dotaci, přispěli také partneři klubu ze soukromé sféry. Naopak stát tehdy podle Stary v pomoci selhal.

Klíčový podpůrný program byl pro Flédu podzimní COVID-Kultura II, doteď ale nemá peníze na účtu. "Z dalších programů fungují dobře Antiviry, ovšem stát vyžaduje po společnostech naprostou bezchybnost, přičemž sám dluží některým našim zaměstnancům ošetřovné až za listopad. Sám je ve skluzu několik měsíců, ale po nás požaduje bezchybnost, to celé navíc v době, kdy držíme zaměstnanost a v podstatě suplujeme pracovní úřady," popsal Stara.

Provozovatel klubu poukázal také na přebujelou administrativu, podmínky podpor rozepsané na mnoha stranách a na to, že peníze od státu přicházejí se značnými prodlevami, zatímco na západ od Česka je podle něj podpora jasně definovaná, rychlá a jednoduchá na zpracování.

"Na tuto další administraci jsme museli zaměstnat nového člověka, abychom se v tom vůbec zorientovali a mohli všechny programy sepsat a dodrželi veškeré podmínky," řekl Stara.

I přes trvající nejistotu ve Flédě plánují nabitou sezonu 2021/2022. Řada koncertů zahraničních interpretů je předložená z loňska. Další hvězdy klub pozval na oslavu svých 20. narozenin. "Pokud Fléda na podzim otevře, bude ji čekat jednoznačně nejlepší sezona v její historii," věří Stara.

Pro klub je výhodou to, že majitel budovy je hudební fanoušek. Nyní se proto pracuje na rekonstrukci části budovy ve Štefánikově ulici.

Fléda od loňska nikoho ze zaměstnanců nepropustila. "Fungujeme jako tým, naopak se snažíme věnovat projektům, na které jsme si dříve nenašli čas," uvedl Stara.

Nyní klub spustil kampaň Nehrajeme, vyhrajeme! V šesti vitrínách na zastávkách v centru města jsou snímky lidí, kterým aktuální situace neumožňuje vykonávat původní povolání. Fléda při plném provozu dává výdělek zvukařům a osvětlovačům, dramaturgům či barmanům. Všichni se museli se současnou situací vypořádat po svém, dělají třeba různé manuální práce.

Kampaň má vyznít optimisticky. "I přesto, že nemůžeme vykonávat svoji práci, tak neztrácíme hlavu a snažíme se přežít a pracovat na sobě. Chceme takto působit i pozitivně na ostatní lidi," uzavřel Stara.