Brněnská muzea otevřou během týdne, novinkou je Hlava Medusy

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Většina brněnských muzeí a galerií se po vynucené koronavirové pauze znovu otevře během tohoto týdne, například Diecézní muzeum už dnes, Muzeum města Brna až v pátek. K novinkám, které na návštěvníky čekají, patří malba Hlava Medusy v Místodržitelském paláci nebo výstava ke 110. výročí Domu umění města Brna. Ve všech muzeích budou dodržovat opatření proti šíření koronaviru, někde kvůli tomu omezí kapacitu.

Hned první příležitost - tedy dnešek - využili v Diecézním muzeu na Petrově, kde pondělí není zavíracím dnem. Zájemci si prohlédnou stálou expozici Vita Christi s gotickým deskovým obrazem Madony z Veveří i vnitřní část expozice Sakrální architektury brněnské diecéze. Do konce května bude otevřeno denně mimo víkendy. Do stálé expozice může při zachování požadovaných rozestupů najednou vstoupit maximálně deset lidí.

V úterý lidé znovu zavítají do výstavních síní Domu umění města Brna. Čeká tam na ně například nová výstava Tady a teď! Připomíná 110. výročí založení Domu umění, dává prostor brněnským umělcům a je instalovaná v celé budově na Malinovského náměstí, včetně veřejnosti obvykle nepřístupných prostor, informovala mluvčí Anna Kvášová.

Moravské zemské muzeum ve středu otevře Dietrichsteinský palác a Pavilon Anthropos a 19. května zpřístupní Památník Leoše Janáčka. Další objekty budou rychle následovat, uvedla mluvčí muzea Barbora Javorová.

Také do stálých expozic Moravské galerie mohou lidé vstoupit od středy. Novinkou expozice Brno - předměstí Vídně je Hlava Medusy od Petera Paula Rubense. Vlámská barokní malba se vrátila z "turné" po světových muzeích. V Místodržitelském paláci je Hlava Medusy vystavena spolu s dalšími díly, které vznikly ve stejném regionu a období. Jde například o tapiserii utkanou v Bruselu na počátku 18. století nebo astroláb sestavený kartografem Gerhardem Mercartorem.

Muzeum města Brna na Špilberku se zájemcům otevře v pátek, stejně jako zábavní vědecké centrum Vida. Jurkovičovu vilu zpřístupní 27. května.

Zdroj: 
čtk