Brněnská rocková skupina Futurum s Romanem Dragounem oslaví 40 let na scéně

  • Foto

    SONO Brno

Brněnská rocková skupina Futurum dnes v hudebním klubu Sono na ulici Veveří oslaví 40 let na hudební scéně. Tváří kapely je Roman Dragoun, zpěvák, hráč na klávesové nástroje, skladatel a člen Beatové síně slávy. Jako host slavnostního koncertu, který začíná ve 20 hodin, vystoupí maďarská skupina Antares.

Kapela Futurum vzešla z brněnské líhně progresivního rocku. Jako jedna z prvních začala v Československu experimentovat s elektronickými zvuky a audiovizuálními efekty na koncertech.

„Kapelu Futurum u nás v Sonu pravidelně uvádíme, protože právě tady v Brně má velkou fanouškovskou základnu. I proto jsem moc rád, že se nám po nechtěných změnách termínů podařil narozeninový koncert naplánovat a společně oslavíme jejich 40 let na hudební scéně,“ uvedl v tiskové zprávě dramaturg klubu Sono Zdeněk Novák.

Podle hudebního publicisty Petra Gratiase je skupina Futurum produktem 80. let, který tehdy zajímavým způsobem osvěžil brněnskou rockovou scénu. Oslovovala nejen rockové pamětníky, ale také novou generaci, která už nebyla zatížená 60. a 70. lety, napsal Gratias v knize Decibely nad Brnem.

Skupina Futurum kromě progresivního rocku čerpala také z vlivů nové vlny, reggae nebo popu. Nahrála dvě dlouhohrající desky - Ostrov Země a Jedinečná šance. Na konci 80. let se kapela rozešla poté, co Dragoun a bubeník Jan Seidl přešli k pražským Stromboli. Opakovaně se však vrátila na scénu. Dragoun se zároveň věnoval řadě dalších projektů a sólové tvorbě.

Zdroj: 
čtk