Brněnská společnost Tramaco Energy, která pod názvem Electree obchoduje se zelenou elektřinou, od loňského roku ztrojnásobila počet klientů. Nyní oznámila, že získala i velkou investici. Firma Omtrela Jiřího Peřiny v ní odkoupila patnáctiprocentní podíl za 66 milionů korun, uvedl spoluzakladatel a jednatel Electree Lubomír Kaňa.

Ztrojnásobili počet klientů

Brněnský start-up ke svému systému chytrého řízení nákupu a prodeje elektřiny připojil už 3000 odběrných míst a počet svých klientů tak ztrojnásobil. Systém pomáhá řídit umělá inteligence, která pracuje nejen s vývojem spotových cen elektřiny na burze a na základě 50 různých faktorů předpovídá jejich vývoj. Od aplikace se hlavní pozornost firmy přesouvá k vytváření energetických řešení zejména pro podniky. Mezi nimi má aktuálně 300 zákazníků.

Nabízejí přebytečnou energii

„Plníme službu výkonové rovnováhy a můžeme tak podnikům nabídnout možnost využívání bezplatné elektřiny. Tento moment nastává, když obchodníci špatně odhadnou výrobu a spotřebu energie a v síti vzniká přebytek, který je nutné vyčerpat,“ uvedl Kaňa.

Firma nemusí mít svoje úložiště

Aby firma mohla tyto přebytky využít, nemusí mít vlastní bateriové úložiště, ale musí mít nějaké zařízení, které umožňuje energii rychle čerpat, například pro ohřev velkého množství vody nebo chlazení.

Nabízejí vlastní baterii

Zároveň firma navrhla vlastní baterii, kterou začne během dubna nabízet klientům. „Baterie, které na trhu jsou, nesplňovaly naše požadavky ohledně spolehlivosti a správného nastavení. Stávalo se, že baterie měla několikrát denně výpadek komunikace se systémem, což se nám nesmí stávat,“ dodal Kaňa. Kromě energetických řešení pro podniky Electree také buduje vlastní bateriové parky a momentálně testuje i řešení pro domácnosti, které by jim umožňovalo regulační elektřinu, tedy energii zdarma, využívat.