Brněnská soukromá nemocnice SurGal Clinic bude od ledna využívat první chirurgický robotický systém nové generace Versius v Česku. Pacientům jeho využívání přinese menší riziko infekce a zkrácení rekonvalescence, řekli novinářům zástupci nemocnice.

Pro operujícího lékaře přináší využití robotického systému například lepší výhled na operované místo, vyšší přesnost zásahu nebo odfiltrování třesu rukou. Kamera i nástroje jsou do těla pacienta zavedeny pouze miniaturními otvory.

„Versius je zdravotnická technologie nové generace využívaná pro roboticky navigované miniinvazivní operace v břišní a hrudní chirurgii, urologii a také při operacích tlustého střeva či v gynekologii. S ohledem na skladbu poskytované péče v našem zařízení budeme chirurgického robota využívat zejména v oboru kolorektální a hrudní chirurgie, včetně onkochirurgie. Jsme připraveni použít systém i na jiné chirurgické výkony, kde budeme cítit přínos pro pacienta – jako velké břišní defekty, diastázy a kýly. Systém uvádíme oficiálně do klinického provozu od 1. ledna 2024 a bez jakýchkoliv poplatků od pacienta,“ uvedla ředitelka SurGal Clinic Jitka Smrčka.

Systém Versius je mobilní, vejde se na většinu operačních sálů a nevyžaduje žádné stavební úpravy

Snadno se převáží a je tak možné jej sdílet mezi operačními sály. Systém umožňuje také 3D zobrazení, což zlepšuje přehled operatéra. Ramena systému jsou vysoce pohyblivá a jejich konce jsou vybavené technologií V-Wrist, která umožňuje otáčení operačního nástroje o 720 stupňů, což umožňuje operovat i v extrémních úhlech. Zároveň jsou vybavena tlakovými senzory, které zajišťují maximální bezpečnost pro pacienta.

„Provedli jsme prvních patnáct robotických výkonů pod vedením zahraničních proktorů s velkým úspěchem. Systém jde za hranice možností lidské ruky a umožní nám stávající výkony provádět precizněji s minimalizací krevních ztrát. Funkčnost a modularita systému nás velmi příjemně překvapila,“ uvedl lékařský ředitel a vedoucí Centra robotické chirurgie SurGal Clinic Petr Diviš.