Brněnská zoo za 12,6 milionu rozšířila expozici lední medvědice

  • Foto

    redakce (ilustrační)

Zoo v Brně o víkendu otevřela expozici lední medvědice Cory, kterou zrekonstruovala a rozšířila za 12,6 milionu korun. Zvětšila se plocha i hloubka bazénu a novinkou je vybudovaný vodopád. Cora je v brněnské zoo zhruba 20 let, za tu dobu vychovala pět medvíďat.

Samice byla po dobu rekonstrukce v odstaveném výběhu. "Nyní už se vrátila do expozice, na kterou byla zvyklá. Vzhledem k tomu, že je to vodní živel a má vodu velmi ráda, věříme, že se jí větší a hlubší bazén bude líbit," uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

"Nový hlubší i větší bazén bude znamenat větší svobodu a pohodlí nejen pro medvědici Coru. Díky rozšíření bazénu a novému zázemí splníme podmínky pro nového a chovatelsky cenného samce, se kterým by mohla přivést na svět mláďata. Chceme tak pokračovat ve velmi úspěšném odchovu ledních medvědů v Brně," uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je po uhynutí samce Umcy klíčové sehnat pro Coru vhodného partnera.

Celý projekt začaly zkušební vrty přímo v expozici. "Ukázalo se, že překonat nástrahy všudypřítomné skály nebude úplně jednoduché, ale nakonec se vše podařilo. Výsledkem je atraktivní vodní prvek, který poutá jak funkčností, tak vzhledem," uvedl Vaňáč.

Starý bazén měl plochu 50 metrů čtverečních, nový 135 metrů čtverečních. "Má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Jeho objem je při hloubce hladiny tří metrů 200 metrů krychlových. Původní plány počítaly se zvětšením na 100 metrů krychlových, ale nakonec jsme se rozhodli objem ještě zdvojnásobit," uvedl Vaňáč.

Zdroj: 
čtk