Řekla to mluvčí Tereza Bízová. Centrum si výročí připomnělo i na čtvrtečním festivalu, jehož součástí byly koncerty, divadelní představení, dílny, jarmark, ale také slaňování vozíčkářů. Centrum ročně využije kolem 250 lidí s fyzickým, mentálním nebo kombinovaným postižením.

Kociánka ve čtvrtek otevřela brány všem návštěvníkům, cílem akce bylo bourat pomyslné zdi mezi zdravými a handicapovanými lidmi. "I když se povědomí o zdravotně postižených ve společnosti postupně rozšiřuje, je potřeba v tom stále pokračovat," uvedl ředitel centra Tomáš Komárek. Festival je k tomu podle něj dobrou příležitostí. "Nejenže se veřejnost dozví o Kociánce, ale návštěvníci stráví den se zaměstnanci a uživateli. Zjistí, že se zdravotně postižení dokážou bavit, vyrábějí krásné věci nebo jsou schopní nacvičit představení a pobavit lidi," poznamenal Komárek.

Kociánka chystá ke stému výročí almanach, každý týden navíc zveřejňuje příběh s kresbami, které se vrací do historie centra. Kociánka je státní příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je ministerstvo práce a sociálních věcí.