Tramvaje, trolejbusy a autobusy v jedenácti českých městech budou celý listopad jezdit s nalepenými kníry na čele vozu. Za organizací akce stojí Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), které se už počtvrté spojilo s nadačním fondem Muži proti rakovině, který je organizátorem akce Movember v České republice. Do akce se zapojilo i Brno, zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Cílem akce je upozornit na důležitost prevence v oblasti mužského zdraví. „Ode dneška mohou Brňané v ulicích vídat dvacet tramvají se slušivými kníry. Jedná se o tramvaje typu T3, K2 a Vario, které jezdí na linkách 1,2,5,6,7,10 a 12 – šance je minout je tedy mizivá. Tramvaje jsou také vybaveny speciálním polepem informující o preventivní akci,“ popsala Tomaštíková.

 „Vozy městské veřejné dopravy potkává denně spousta lidí, navíc ty kníraté opravdu zaujmou. Proto si myslím, že osvětu touto formou můžeme šířit ve velkém, a podpořit tak projekt, který má opravdu smysl. V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt nemoci a díky nadačnímu fondu Muži proti rakovině se propagace tohoto tématu dostává do povědomí široké veřejnosti,“ řekl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.

Spolupráce mezi organizátory akce Movember a SDP ČR začala v roce 2018, kdy vyjely kníraté vozy do ulic poprvé, akce se každoročně těší velkému ohlasu. V letošním roce se zapojilo jedenáct dopravních podniků, každý z nich má pro propagaci individuální možnosti a kanály. Všechny své vozy vybaví kníry například v Karlových Varech, Pardubicích nebo v Plzni. S kampaní se cestující setkají taky v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Praze nebo v Ústí nad Labem.

Do osvětové kampaně se zapojuje řada zemí, Česká republika prostřednictvím Nadačního fondu Muži proti rakovině, který se od svého vzniku v roce 2012 snaží zlepšit povědomí o nutnosti preventivních prohlídek mužských pohlavních orgánů. Nadační fond Muži proti rakovině podporuje výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu v této oblasti a pomáhá získat finanční zdroje na nákupy přístrojového vybavení pro léčbu onkologických pacientů. Rakovina prostaty je přitom jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin.