Brněnské žáky uvítali v nově opravených školách, město do nich investovalo 227 milionů

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Nové šatny, zázemí, moderní učebny, tělocvičny nebo třeba školní kuchyně. To všechno, ve zbrusu novém pojetí, letos přivítalo žáky v brněnských školách. Z městské kasy šlo na letošní rekonstrukce 227 milionů korun, své projekty tak realizovalo přes třicet škol.

 “Vůbec největší stavební akcí je přístavba ZŠ a MŠ Antonínské, díky které se škola rozšíří o další učebny. Ve dvoře školy se zbourala původní tělocvična a zrušilo hřiště, které již bylo v havarijním stavu. Obojí se buduje nové, hřiště nyní bude na střeše nové tělocvičny a tím zase vznikne prostor pro přístavbu dalších pěti učeben a terasy školy. Oprava tu probíhá v etapách, na tu druhou jsme letos vyhradili 25 milionů korun, stejně jako loni u první etapy,” uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Stejnou částku podle náměstka investovalo město například i do výstavby nové mateřské školy Kamechy v Žebětíně. Školka tu vznikla za necelý rok.

“Na Kamechách jsme museli velmi rychle reagovat na rozvoj sídliště mezi Bystrcí a Žebětínem. Nejprve jsme rozšířili školku v Žebětíně, ale nestačilo to. Rozhodli jsme se proto pro stavbu nové školky z modulů, takže hrubá stavba zabrala jen několik týdnů. Okolí školky je navíc propustné pro srážkové vody, zachytává jí tu celkem šest vsakovacích studní, nechybí tepelné čerpadlo ani zelená střecha. Dvě nové třídy jsou teď kompletně plné, přivítali jsme tu padesát školkáčků,” doplnil Hladík.

Město v letošním roce také výrazně podpořilo rekonstrukci nebo rozšiřování školních jídelen. Kuchyně nebo výdejny stravy se opravovaly například v MŠ Záhumenice, MŠ Tišnovská, MŠ Neklež 1a, školní jídelně Horní, ZŠ Labská nebo na ZŠ Jihomoravské náměstí.

“Rekonstrukcí za 17 milionů prošla i jídelna na ZŠ Arménské v Bohunicích. Kompletní modernizace byla nutná, poslední úpravy tu proběhly před dvaceti lety, i z toho důvodu hrozilo, že hygiena provoz jídelny zastaví. Denně se tu přitom stravuje přes 560 žáků a nově i seniorů,” dodal radní města Brna pro oblast školství Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Za letošní prázdniny se stihly také úpravy několika sportovišť určených pro tělesnou výchovu. “Výraznou proměnou projde například venkovní hřiště při ZŠ Kamínky, kde vyroste sportovní přetlaková hala s vytápěním. V Kamínkách se zaměřují na florbal, hala ale poskytne zázemí pro celkovou výuku tělocviku. Významná je pro nás také oprava bazénu na ZŠ Labská ve Starém Lískovci, který slouží pro výuku plavání. Podobně jsme už v loňských letech opravili bazén na Arménské nebo v Komíně,” upřesnil Suchý.

Řada škol se také pustila do méně viditelných, ale stejně důležitých oprav. Modernizovaly se kotelny, zateplovaly střechy i fasády, opravovaly se kanalizace i elektroinstalace.