Dopravní podnik města Brna (DPMB) získal 540 milionů korun z Evropské unie, zaplatí z nich 40 trolejbusů Škoda 27Tr a pět obousměrných tramvají Škoda ForCity Smart 45, které dříve koupil. Zároveň DPMB uspěl ve výzvě Integrovaného regionálního operačního programu s příslibem dotace ve výši téměř 630 milionů korun, která umožní nakoupit dalších deset obousměrných tramvají. Novinářům to dnes řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

„Nákup nových vozů by se neobešel bez finanční podpory města Brna. Nově totiž platí, že je nutné nejprve vozy nakoupit a teprve poté je vyplacena dotace. Ta navíc pokrývá 70 procent ceny, zbytek je třeba uhradit ze svého,“ uvedl Havránek.

Dopravní podnik získal dotaci na 40 trolejbusů 27Tr, které pořídil v letech 2021 a 2023

Jeden vůz vyšel na více než 11 milionů korun. Nízkopodlažní kloubové vozy dlouhé 18 metrů mají kapacitu více než 120 míst a jezdí na páteřních linkách 25, 26 a 37. Trolejbusy jsou vybaveny klimatizacemi, USB nabíječkami a informačním systémem s LCD monitory.

Větší investici představují obousměrné tramvaje ForCity Smart 45T

Tyto tramvaje měří 31 metrů a mohou najednou svézt až 233 cestujících. Jeden plně klimatizovaný vůz přijde na 60 milionů korun. „Díky dotaci ve výši téměř 630 milionů korun, z nichž budeme čerpat 209 milionů na aktuálně pořízených pět vozů, zároveň máme zajištěné finanční prostředky ve výši 419 milionů korun na druhou a třetí etapu nákupu, tedy na dalších deset tramvají,“ uvedl generální ředitel DPMB.

Dopravní podnik plánuje čerpat evropské dotace i na výstavbu tratí

V nebližší době bude žádat o dotaci na výstavbu tramvajové smyčky Pisárky a na modernizaci tramvajové tratě do Modřic, na přelomu roku plánuje žádat o prostředky na stavbu tramvajové tratě na Kamechy.