Brněnský Technologický park se přizpůsobuje pandemii, nabízí menší plochy k pronájmu

  • Foto

    technologypark.cz

Koronavirová pandemie změnila požadavky inovačních a technologických firem, které sídlí v brněnském Technologickém parku (TPB). Park proto nově nabízí menší plochy k pronájmu, prostory pro kreativní spolupráci týmů i pohodlnou práci venku. Díky tomu registruje TPB za loňský rok meziroční nárůst zisku. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala ředitelka strategického rozvoje a marketingu Jitka Sládková.

Pandemie nezasáhla Technologický park odchodem velkých korporací, ale zvýšila tlak na efektivitu. Díky optimalizaci pronajímaných ploch disponuje Technologický park nově i menšími prostory k pronájmu.

 „Park byl před pandemií zaplněn z více než sedmadevadesáti procent, přičemž současná obsazenost parku se pohybuje kolem devadesáti procent. Ekonomický zisk za loňský rok bude i přes světovou pandemii vyšší než v předchozích letech,“ řekla Sládková.

Podle předběžných hospodářských výsledků za rok 2020 Technologický Park Brno překoná úroveň zisku z roku 2019, která byla šedesát sedm miliónů korun. „Přestože vlastníky jsou město Brno a Vysoké učení technické, představuje Technologický park Brno úspěšnou komerční akciovou společnost, a zároveň se řadí mezi výdělečné městské firmy,“ doplňuje Sládková.

Přestože mnohé firmy přešly do režimu home office, dlouhodobě je tento trend neudržitelný. Zejména technologické a inovační společnosti vyžadují osobní přítomnost zaměstnanců, jejich kooperaci a časté brainstormingy. „Roste požadavek na takové plochy, kde budou moci zaměstnanci kooperovat společně v jednom prostoru, ale při zachování dostatečných rozestupů. Zároveň by jednotlivé týmy měly být od sebe odděleny, aby byla zachována pravidla bezpečnosti zdraví, a aby se lidé vzájemně nerušili,“ vysvětluje Sládková.

Významným trendem je přesun části práce do venkovních prostor, což umožňují zeměpisné podmínky České republiky. Technologický park Brno proto přizpůsobuje tomuto trendu i venkovní plochy. „Na jarní a letní sezónu připravujeme mnoho nových prvků umístěných v zeleni. Chystáme relaxační lehátka u jezírka a v zeleni u univerzity, a také několik prvků vhodných jak k práci, tak k odpočinku napříč celým parkem. Cílem je pracovat na čerstvém vzduchu a přitom v kreativním prostředí,“ uzavřel provozní ředitel Jiří Machát.