Brněnští mykologové objevili a popsali nový druh muchomůrky

  • Foto

    Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum se díky objevu nové muchomůrky nesmazatelně zapsalo do dějin světové mykologie. Houba roste u nás a ve Francii, dostala název podle mykologa Botanického oddělení Moravského zemského muzea Vladimíra Antonína jako Amanita vladimirii. Informovala o tom mluvčí Moravského zemského muzea Barbora Javorová.

„Česká republika je z mykologického hlediska dobře prozkoumaná, ale i zde je možno nalézt nový druh nápadné a velké houby. Poprvé byla sbírána právě Vladimírem Antonínem a Daliborem Jandou v Beskydech a Javorníkách,“ popsala Javorová.

V té době však ještě tato záhadná houba neměla jméno. Popsali ji až mykoložka Hana Ševčíková spolu se dvěma francouzskými mykology, Pierre-Arthur Moreau a Jean-Michel Hanss. „Na základě dobře zdokumentovaných sběrů kolegů a také díky vlastnímu nálezu v oblasti Vsetínských vrchů a dalšího sběru z Francie se nám podařilo zjistit, že se jedná o nový druh“ uvedla Hana Ševčíková.

Článek o objevu vyšel v prestižním časopise Phytotaxa. Při popisu nového druhu byly využity klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy. Tyto muchomůrky rostou s pochvou, ale bez prstenu.

„Je krásná, je vzácná, a zda je jedlá nebo jedovatá zjišťovat nebudeme. A tak ji, milí houbaři, raději nesbírejte. Kdybyste na ni narazili, tak si ji vyfoťte a radujte se spolu s námi, že o našich tolika problémy sužovaných lesích víme zase o něco víc,“ uzavřela Javorová.