Studii za 360.000 korun bez DPH vypracuje společnost K4. Hotová by měla být v lednu nebo únoru, řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj jsou investice odhadem za stovky milionů korun a na dalších deset až 15 let.

Firmu na zhotovení studie vybrali radní. "Město připravuje výstavbu nových obytných pavilonů k domovu pro seniory na Kociánce. V rámci toho se uvažuje i o dalším rozvoji v této lokalitě. Mohl by zde vyrůst nový dům s pečovatelskou službou, domov pro seniory, hospic a také bytové domy. Objemová studie ukáže, jak by toto území mohlo vypadat, a nastíní také podobu zamýšlených budov," řekl Hladík.

Oblast Kociánky je na základě jednání magistrátních odborů a městské části Královo Pole rozdělená na čtyři části. Pro každou je nějaké využití. V první části město plánuje stavbu domova pro seniory s kapacitou 160 až 180 lůžek a domu s pečovatelskou službou přibližně se 30 byty. K tomu by vznikly také dva domovy se zvláštním režimem. "Byla by to malokapacitní zařízení pro osoby s těžkou formou poruchy autistického spektra," doplnil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Další část lokality zahrnuje areál současného domova pro seniory, který by se mohl rozšířit o další objekt s kapacitou 100 až 120 lůžek pro seniory a s dalšími lůžky pro dětský hospic nebo hospic pro dospělé.

Ve třetí části je plánovaná výstavba bytových domů se 30 až 40 byty, mateřské školy pro 75 dětí a domu s pečovatelskou službou s 20 byty. V poslední oblasti vznikne bytový dům se 30 až 50 byty nebo dům s pečovatelskou službou s 50 byty. "První dvě etapy by bylo možné realizovat v souladu s platným územním plánem. Poslední dvě počítají s jeho změnou, ke které bude objemová studie sloužit jako podklad," dodal Poňuchálek.

Brno má zhruba tisícovku bytů pro seniory v domovech s pečovatelskou službou a asi 2000 lůžek v domovech pro seniory. Stále však eviduje stovky žádostí o umístění do těchto zařízení.