Brno chce ušetřit nákupem energií desítky milionů korun

Šlo by to lepším postupem při centrálním nákupu elektřiny a zemního plynu.

  • Foto

    Michal Žák

 Doposud město pro sebe, některé městské části a příspěvkové organizace nakupovalo komodity jednorázově na celý rok, od příštího roku postup změní. Do centralizovaného pořízení dodávek energií se mohou, ale nemusejí, zapojit městské části, příspěvkové organizace města nebo jeho městských částí, obchodní společnosti s majoritní majetkovou účastí města Brna a Městská policie Brno. Alternativou centralizovaného nákupu bude dodávání energií od společnosti Teplárny Brno.

Město v soutěži pak vybere dodavatele obou komodit na čtyři roky, ale cenu s nimi budou pracovníci magistrátu obchodovat na komoditní burze každý měsíc. Sami si tak budou moct pohlídat aktuální nejvýhodnější nabídku a ušetřit. Zároveň se sníží administrativní zátěž kvůli každoročním změnám.

„Dříve se energie zpravidla nakupovaly na jeden rok, což s sebou nese velkou administrativní zátěž – jedná se o tisíce odběrných míst, na nichž se stále měnily elektroměry apod. Proto jsme se nyní rozhodli pro centralizované pořízení dodávek energií na čtyři roky. Postupný nákup s průběžnou fixací v okamžiku příznivých cen také dokáže minimalizovat riziko jednorázového nákupu koncem roku, kdy naopak hrozí nebezpečí vysokých cen,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Týkat se to bude období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2023. Pro letošní rok už město dodavatele má. V loňském roce město v soutěži vybralo energie pro sebe, městskou policii, městské lesy, dalších 33 příspěvkových organizací města, 18 městských částí a 38 příspěvkových organizací městských částí.