Brno je blíže realizaci multifunkční haly na výstavišti, na stavbu získalo miliardový úvěr

  • Zdroj vizualizace

    MMB

Ještě v pondělí mělo vedení města chmury, že to s výstavbou multifunkční haly drhne. Vše je závislé na přísunu financí. Dnes dostalo Brno úvěrový příslib jedné miliardy korun na realizaci stavby. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Aby nám vyrostli další olympionici, nástupci Martiny Sáblíkové nebo Adama Ondry, musí mít kde trénovat. A Brno má obrovský potenciál vytvořit pro ně jedinečné sportovní zázemí. Nadějné sportovce v Brně dlouhodobě podporujeme a letošní olympiáda jenom potvrzuje, že tato podpora má smysl a je třeba v ní pokračovat. Tou největší pomocí pro sportovce je hlavně kvalitní zázemí pro závody a pro trénink, aby mohli rozvíjet svůj talent. Proto si myslím, že Brno musí podniknout veškeré možné kroky k tomu, aby multifunkční hala v Brně stála,“ popsal Hladík.

Už v pondělí novináře náměstek informoval, že v plánu je realizovat na území města dvě velká sportoviště. Na ty chce Brno dohromady žádat 300 milionů z Národní sportovní agentury, další peníze by mohly přijít z Národního rozvojového fondu. Hladík potvrdil, že na výstavbu multifunkční haly je už vydané územní rozhodnutí i stavební povolení. Háčkem v celé realizaci jsou finance, výstavba areálu na brněnském výstavišti má přijít asi na 3,3 miliardy korun. Minimálně 200 milionů by měl přispět Jihomoravský kraj.

„Teď přišla dobrá zpráva z Českomoravské záruční a rozvojové banky, která včera schválila závazný úvěrový příslib jedné miliardy korun. Splatnost úvěru je 25 let od prvního čerpání úvěru,“ doplnil Hladík.

Na místě výstavby se už několik týdnů pracuje. Ke konci června začala demolice nevyužívaných výstavních objektů. „V areálu výstaviště šly k zemi 2 sklady a mobilní betonové garáže, prakticky stejně daleko jsou i práce v areálu dopravního podniku, kde již zmizely 2 sklady a objekt centrálního odpadového hospodářství. Aktuálně se likviduje administrativní budova Stromovka a další dvě kancelářské budovy. Začaly také práce na odstranění objektu 8. brány a pokladen 7. brány. Zhotovitel má lhůtu pro dokončení prací pět měsíců od předání staveniště. Předpokládáme, že bude hotovo do konce ledna příštího roku,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Objekt multifunkční haly bude mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží, nabídne 150 skrytých parkovacích míst. Zastavěná plocha bude skoro 16.700 metrů čtverečních. U koncertů by hala měla pojmout až 13.300 lidí včetně míst k stání, u hokeje se počítá s celkem 13.250 místy, na tenis, volejbal, basketbal, futsal nebo florbal je strop 12.000 míst pro diváky.