Městské Turistické a informační centrum Brno (TIC) se letos s kampaní Brno True Story zaměří na turisty ze sousedních zemí. Tuzemské návštěvníky a místní chce zase přilákat rozšířenou nabídkou autentických prohlídek, tedy prohlídek z pohledu lidí žijících v Brně. Hlavními lákadly budou letos nově otevřené vodojemy na Žlutém kopci, víkendové festivaly i Arnoldova vila či vyhlídka z věže kostela svatého Jakuba, uvedla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková a zastupitelka pro cestovní ruch Kristýna Černá (ODS).

„Loni ve srovnání s rokem 2022 přibyl počet domácích i zahraničních turistů, stoupl i počet přenocování. Zatímco v počtu tuzemských návštěvníků jsme už rok 2019 překonali, u počtu zahraničních návštěvníků byl loňský rok stále tři procenta pod úrovní roku 2019. To chceme změnit právě kampaní zacílenou do sousedních zemí, velkou pozornost chceme věnovat Polsku,“ uvedla Černá.

Hlavním lákadlem letošní sezony v Brně jsou podle města v březnu otevřené vodojemy na Žlutém kopci, které od 21. března navštívilo už 15.000 lidí

„Jde ve středoevropském měřítku o naprostý unikát a zájem o prohlídky je obrovský. Pro velký zájem jsme prodloužili otevírací dobu o den na úterý až neděli a přidáváme i komentované prohlídky. Postupně bude přibývat akcí, které vodojemy oživí, ať už půjde o umělecké instalace, hudební nebo divadelní představení,“ uvedla Janulíková. Při prohlídce mohou návštěvníci využít audioprůvodce, který je kromě češtiny k dispozici i v němčině, angličtině a polštině.

Pravděpodobně v průběhu léta se otevře nová expozice v krovu kostela svatého Jakuba a na podzim také jeho vyhlídková věž, která nabídne pohled na centrum města z výšky 43 metrů

Pro letošní rok také TIC rozšířilo speciální balíček s tématem brněnských vil. Do nabídky přidalo Arnoldovu vilu, a balíček tak přejmenovalo na Pět vil za jeden víkend. Balíček mohli dřív lidé koupit na 15 termínů během celého roku, v současnosti jsou k dispozici pouze termíny podzimní a zimní. „Tato nabídka je limitovaná možnostmi vily Tugendhat, která se stále těší obrovskému zájmu a počet prohlídek tak je omezený. Balíček je načasovaný právě na prohlídku vily Tugendhat, ta je jediná časově ukotvená, ostatní vily mohou lidé navštívit kdykoliv o zvoleném víkendu,“ doplnila Janulíková.

Na tuzemské turisty i místní patrioty jsou pak zaměřené takzvané AutenTICké prohlídky, jejichž nabídka se ve srovnání s loňskem zdvojnásobila na 60. Průvodci těchto prohlídek jsou obvykle místní lidé, kteří zprostředkovávají pohled na město z neobvyklého úhlu. Kromě běžných procházek jsou mezi nimi i cykloprohlídky nebo běžecké prohlídky. Brněnskou nabídku zážitků a akcí na webu GoToBrno doplňuje web GoFromBrno, který mapuje možnosti akcí a jednodenních výletů z Brna na Brněnsko.