Brno má novou industriální stezku, je u řeky Svitavy a má 11 zastávek

  • Foto

    TIC Brno

V Brně je nově otevřená industriální naučná stezka, na jednotlivých zastaveních přibližuje průmyslovou historii města od textilu, přes parní stroje až po zbraně. Informoval o tom brněnský magistrát společně s Turistickým informačním střediskem města Brna (TIC) v tiskové zprávě.

Nápad vzešel z participativního rozpočtu a jeho autorkou je Olga Strublová. „Jsem rád, že spolupráce s obyvateli, která je v tomto rozsahu v rámci republiky ojedinělá, přináší možnost realizovat takto zajímavé projekty,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný (Piráti).

Za samotnou realizací pak stojí TIC BRNO, který již druhým rokem oživuje zapomenutou industriální historii města v rámci projektu Brno INdustrial. „Stezku jsme zařadili do našeho konceptu, na který přirozeně navazuje,” dodala  ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Ta zároveň doplnila, že se jedná o skvělý způsob, jak prozkoumat Brno na vlastní pěst a doplní i nabídku komentovaných prohlídek města s průvodcem. „Brněnská průmyslová, zejména textilní, historie ze slavných dob tzv. Moravského Manchesteru je jednou z klíčových hodnot, ze kterých vyrostlo současné Brno, centrum moderních a kreativních průmyslů,” dodává Janulíková.

Kolem řeky Svitavy provede návštěvníka jedenáct venkovních panelů na kterých jsou vyobrazeny průmyslové stavby a jejich historie. Dozví se například, kde byla vyrobena první Kaplanova turbína, kde stála první továrna na parní stroje v Brně i celé monarchii nebo jedna z největších přádelen v Evropě první polovině 19. století. Panely vás seznámí i s reáliemi života podnikatelů, židovských továrníků a pádu a zániku brněnských továren.

 

Fotogalerie: 
Zdroj: 
MMB