Brno nabídne byty rodičům pečujícím o postižené dospělé potomky

  • Foto

    ilustrační (MMB)

Brno rekonstrukcí domu vybuduje v Ptašínského ulici malometrážní byty pro rodiče v seniorském věku, kteří pečují o své dospělé potomky se zdravotním postižením. Náklady budou 12 milionů korun, uvedl dnes v tiskové zprávě primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS). Byty bude poskytovat spolek Naděje, který v místě donedávna zajišťoval domov pro seniory.

Radní Brna schválili zpracování investičního záměru na opravu. Naděje provozovala v budově domov pro seniory s kapacitou 27 lůžek od roku 1997. "V loňském roce byla tato služba ukončena s ohledem na nevyhovující požárně bezpečnostní podmínky v prostoru domova. Po konzultaci s odborem sociální péče bylo rozhodnuto, že by po rekonstrukci mohl objekt sloužit často opomíjené skupině rodičů seniorů, kteří pečují o své už dospělé potomky s kombinovaným zdravotním postižením, a nabídnout tak zcela nový druh pomoci," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Byty by mohly sloužit 21 lidem. Stavebními úpravami druhého podlaží a potřebnými dispozičními změnami se v budově zvýší počet malometrážních bytů zvláštního určení. "Upravit se musí také požárně bezpečnostní řešení domu, aby odpovídalo platným normám. V plánu je i modernizace stávajícího osobního výtahu, úprava elektroinstalace, výměna tří plynových kotlů a velkoobjemového ohřívače vody a mnoho dalšího," vyjmenoval Kerndl.

Dům je ve vlastnictví města, sociální službu bude provozovat spolek Naděje, který v Brně funguje od roku 1992. Zaměřuje se na poskytování služeb pro seniory a zdravotně postižené lidi. Momentálně provozuje například domy Naděje v Bohunicích a Řečkovicích nebo domov se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou nemocí na Vinohradech.

Zdroj: 
čtk