fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Brno nechá kvůli požáru Notre-Dame zkontrolovat kulturní objekty

Na znamení solidarity nasvítilo Mahenovo divadlo v barvách francouzské vlajky.
mahan-vecer-vyst

Foto:

redakce (MOŠ)

Vedení města kvůli požáru katedrály Notre-Dame v Paříži vyzvalo kulturní a příspěvkové organizace, aby prověřily protipožární ochranu svých objektů, na znamení solidarity nasvítilo Mahenovo divadlo v barvách francouzské vlajky. Požár, který vypukl v pondělí vpodvečer, zničil část pařížské katedrály, shořela střecha a zřítila se část klenby a vysoká věž. Většinu uměleckých děl se ale podařilo zachránit.

Mahenovo divadlo je nasvícené v barvách francouzské trikolory. "Je to vyjádření podpory a solidarity s Paříží a Francií po celé té katastrofické události, která se tam stala," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Náměstek primátorky Tomáš Koláčný spolu s radním pro kulturu Markem Fišerem (za Piráty) vyzvali kulturní a příspěvkové organizace ke kontrole. "Chceme, aby prověřily své objekty z pohledu protipožární ochrany, ale také z hlediska logistiky a případné dostupnosti pro požární techniku. Nechceme, aby se taková věc stala u nás," řekl Koláčný. Podle něj se kontrola týká divadel, muzeí, ale také hradu Špilberk.

Požár Chrámu Matky Boží v Paříži vypukl v pondělí večer a hasiči ho s velkým úsilím zlikvidovali v úterý odpoledne. Vyjádření lítosti nad zničením symbolu Francie i celé Evropy přicházejí z celého světa, pomoc nabízejí různé země i lidé, finance v řádu miliard korun přislíbili významní francouzští podnikatelé.

Katedrála Notre-Dame je považována za nejkrásnější ukázku středověkého stavitelství ve městě. Stojí na místě, které 2 000 let slouží náboženským kultům. Notre Dame je v řadě jazyků používaný původně francouzský termín do češtiny přeložitelný jako Naše paní. Původně se jedná o titul Panny Marie, dnes se používá i pro řadu staveb a institucí, které se jménem k Panně Marii odvolávají.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT