Brno zvýší cenu parkovného v historickém centru na dvojnásobek. Nyní se za hodinu platí 30 korun, od ledna to bude 60 korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Nově se bude platit i přes noc 30 korun za hodinu. Podle Hollana je cílem dostat auta z ulic do parkovacích domů, kde je parkování levnější. Volná místa by pak měla sloužit pro rezidentní parkování, které by město mohlo začít testovat v příštím roce.

Historické centrum vymezují ulice Husova, Koliště a Nádražní. V noci se dosud neplatilo, to se ale změní. Z nočních plateb však město vyjmulo ulice Za Divadlem, Benešovu, Malinovského náměstí a Komenského náměstí. "Tam bude možné zaparkovat v nočních hodinách zadarmo jako dosud," doplnil Hollan.

Automaty se zvýšenou sazbou se budou měnit od 1. do 15. ledna příštího roku. Nyní se platí za půl hodiny 15 korun a za hodinu 30 korun, nová cena bude 30 korun za půlhodinu a 60 korun za hodinu. Od 22:00 bude platba až do rána poloviční. "Nastavujeme ceny tak, aby bylo parkování na ulicích dražší než v parkovacích domech. Stavíme parkovací domy proto, aby se v nich parkovalo," uvedl Hollan. V budoucnu by Brno mělo stavět jak parkovací domy, tak parkoviště park and ride, která umožňují řidičům odstavit auto na kraji města a do centra jet městskou hromadnou dopravou.

V ulicích podle Hollana vznikne prostor pro parkování rezidentů, tedy lidí, kteří v centru bydlí. Rezidentní parkování však město zatím nezavede. Na jeho podobě se musí domluvit koalice. Podle Hollana by město mohlo rezidentní parkování začít zkoušet v létě právě v centru a později by ho mohlo rozšířit do dalších částí města.

Zdroj: ČTK