Vedení Brna chce pomoci kultuře zasažené koronavirovými opatřeními jednak formou individuálních dotací, jednak rozvolněním smluv a dříve dohodnutých dotačních podmínek. Radní doporučili zastupitelstvu schválit dotace více než pět milionů korun pro divadla nezřizovaná městem, provozovatele klubů a další kulturní organizace. Úprava smluv se týká třeba festivalu TrutnOFF BrnoON, který se letos uskuteční v omezeném režimu s českými interprety, oznámilo tiskové středisko magistrátu.
Smlouvu o dotaci 3,8 milionu korun pro společnost Geronimo, která přenese někdejší trutnovský festival do Pisárek, schválilo už dříve zastupitelstvo. Dosud nebyla podepsaná, pořadatelé čekali na vývoj situace. Nakonec se rozhodli zorganizovat letos od 20. do 23. srpna menší část programu, v roce 2021 pak zbytek s důrazem na zahraniční kapely. Dotaci město uvolní postupně.
Změny se týkají i podzimního festivalu Groove Brno. Plánované koncerty zahraničních kapel se přesouvají na rok 2021, letos vystoupí domácí umělci. V plánu je Jazzová mše Jaromíra Hniličky, věnovaná lidem postiženým pandemií covidu-19.
Individuální dotace jsou určené větším, dlouhodobě významným subjektům z kulturní scény. "Budou sice moci získat peníze i z úrovně ministerstev, ale pravděpodobně ne v takové výši, aby nebyla ohrožena jejich existence," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Magistrát doporučuje využít dotace hlavně na náklady, jako je pronájem, energie, údržba, úklid, ostraha, účetní nebo právní služby. V souvislosti s oficiálním pozastavením činnosti jsou snáze prokazatelné z hlediska finanční kontroly, uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (za Piráty). Ve většině případů město požaduje čerpání dotace do konce června nebo do konce prázdnin.
Dotaci by mělo dostat například Divadlo Bolka Polívky, dále pak divadla Líšeň, Feste a BuranTeatr, provozovatelé klubů Fléda a Metro, kulturního centra Industra, kina Scala, dále Český filharmonický sbor Brno a Czech Ensemble Baroque.