Turistické a informační centrum Brno (TIC) letos výrazně rozšířilo nabídku autentických prohlídek. Zájemci si mohou vybrat z 35, z nichž je 13 nových. Průvodci, pro něž je téma prohlídky srdeční záležitostí a často tématem vlastního potěšení i bádání, představují lidem nejen známé architektonické památky, ale především místa, kolem nichž lidé většinou bez povšimnutí procházejí, případně by je ani nenapadlo do daných končin zamířit. Loni se na ně vypravilo 2500 zájemců, řekla Hana Novosadová z TIC.

„Každý rok tak nacházíme další zajímavá témata a vznikají nová partnerství. Navázali jsme například na skvělou loňskou spolupráci s Veletrhy Brno a letos, kdy brněnské výstaviště slaví 95 let od založení, jej projdeme křížem krážem. Slavit budeme i s Besedním domem,“ uvedla ředitelka TIC Jana Janulíková.

Mezi 35 tématy dominuje především architektura

Jedna z nových prohlídek se jmenuje Legendární Napoleon v Brně a zájemci uvidí místa a události spjaté s pobytem francouzského vojevůdce ve městě. Další se jmenuje Nový život kláštera Voršilek a provede návštěvníky touto stavbou v Josefské ulici. Prohlídka s názvem Bylo tu, není tu… přiblíží dopady tzv. velké asanace, jíž padly na přelomu 19. a 20. století ve jménu modernizace za oběť desítky budov.

Pro zájemce o městskou divočinu je určená botanická prohlídka s názvem Železniční divočinou jižního centra

Průvodce lidem ukáže divokou přírodu, jež vznikla na člověkem proměněných místech, která zarůstají řadu let v zapomnění. Seznam autentických prohlídek je k dispozici na webu Go To Brno. Lze si na něm koupit i vstupenky, případně si je lze pořídit i v infocentrech v Radnické a Panenské ulici. Sezona autentických prohlídek začíná 8. dubna, poslední se uskuteční 8. června.