„Držíme se osvědčeného modelu, tedy odlehčeného programu a kombinace s jinými žánry, abychom klasickou hudbu ukázali i těm, kdo na koncerty běžně nechodí,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Úvodní koncert představí skladby období romantismu: Mendelssohna, Stravinského a Čajkovského Serenádu C dur, jedno z nejpopulárnějších děl pro smyčcový orchestr. Hvězdou večera bude francouzská violoncellistka Camille Thomas, mezinárodní hvězda spolupracující s mnoha evropskými orchestry. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia přednese Bruchovu skladbu Kol Nideri inspirovanou melodiemi židovských písní a Maďarskou rapsodii Davida Poppera.

 „Je to virtuózní, přesto hluboce citlivé dílo, které nabízí srovnání s Lisztem a Brahmsem. Spojuje v sobě lyričnost maďarských písní s ohnivou divokostí čardáše,“ uvedl muzikolog Lukáš Pavlica. Koncert se odehraje pod taktovkou Alvetiny Ioffe, hudební ředitelky Michajlovského divadla v Petrohradě, první ženy, která vede takto významnou instituci ve své zemi.

O dva dny později, 17. srpna, ovládne nádvoří filmová hudba. V podání Českého národního symfonického orchestru zazní největší hity Johna Williamse, autora filmové hudby. Posluchači se mohou těšit na motivy z Hvězdných válek, Čelistí, Harryho Pottera, Jurského parku, Indiana Johnese nebo Schindlerova seznamu.

Ve čtvrtek 18. srpna obsadí podium brněnská artrocková legenda Roman Dragoun, jeho písně zazní v netradičním aranžmá s B-Side Bandem, sborem Czech Ensemble Baroque Choir a členy Filharmonie Brno. Jedná se o unikátní projekt, který spojuje leadery Brna ve svých žánrech.

„Romanovy písně zaranžoval legendární saxofonista a dlouholetý člen Orchestru Gustava Broma Zdeněk Novák. My se staráme o rytmiku a dechovou sekci, smyčcové party patří filharmonikům a pěvecký sbor dodává písním zajímavou barvu až s nádechem gospelu,“ uvedl band leader B-Side Bandu Josef Buchta s tím, že koncert řídí Dan Kalousek.

Závěrečný večer bude patřit pořádající Filharmonii Brno a jejímu šéfdirigentovi Dennisi Russellu Daviesovi. Orchestr zahraje pod širým nebem Dvořákovu Symfonii č. 9 „Z Nového světa“. Předcházet jí bude Žárlivost Leoše Janáčka a Houslový koncert D dur Ericha Wolfganga Korngolda. „Tento brněnský rodák se proslavil v zámoří jako autor filmové hudby, za kterou získal ve třicátých letech dva Oscary,“ podotkla Kučerová. Korngold skladbu věnoval ženě svého učitele, Almě Mahlerové. V roce 1947 ji premiéroval Jasha Heifetz se Symfonickým orchestrem Saint Louis.

Na Špilberku se sólového partu měla ujmout britská houslistka Chloë Hanslip. Kvůli zdravotním komplikacím se místo ní představí Milan Paľa, výjimečný houslista s pověstí vynikajícího virtuosa a přemýšlivého umělce, který tento koncert odehraje s Filharmonií Brno taktéž v září v salcburském prestižním sále Großes Festspielhaus.

Vstupenky na festival, který se koná od 15. do 25. srpna jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji nebo na webu filharmonie-brno.cz. Koncert filmové hudby Johna Williamse je již vyprodán, k dispozici jsou jen místa na stání. Na závěrečný koncert s Novosvětskou jsou k dostání už jen přístavky.

Všechny koncerty začínají v osm hodin večer a zájemci se sníženou pohyblivostí mohou využít kyvadlové osobní dopravy, která začíná jezdit hodinu před začátkem všech koncertů u parku na Husově ulici (naproti hotelu International).