"Chytrý telefon má dnes v kapse téměř každý, pokud v něm bude mít navíc i aplikaci Záchranka s aktivovanou volbou varovných upozornění z Brna, dozví se o krizové situaci bezprostředně poté, co se stane. Informaci zadá po dohodě s integrovaným záchranným systémem do aplikace pracovník krizového řízení přímo na magistrátu," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Aplikace je propojena i s dalšími aplikacemi, například s aplikací Mobilní rozhlas. Pro přihlášení do systému varování stačí uživateli spustit aplikaci Záchranka a v sekci "Informace" u varovných upozornění zkontrolovat, zda je Brno zvoleno jako sledovaný region.

Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 jako studentská práce na Vysokém učení technickém. Díky podpoře soukromých partnerů a Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje byla v roce 2016 spuštěna na území celé ČR. Aplikace obsahuje také interaktivní návod první pomoci, lokátor – navigující k nejbližší pohotovosti, ale i jedinou souhrnnou mapu automatizovaných externích defibrilátorů v České republice. Je plně přizpůsobena neslyšícím i nevidomým. V současné době funguje nejen v ČR, ale také v Rakousku, na slovenských horách v budoucnu bude dostupná na celém území Maďarska.