Zastupitelé Brna-středu schválili na prosincovém jednání rozpočet pro příští rok. Výdaje činí 637 milionů korun. Příjmy očekává radnice ve výši 619 milionů korun, což je o devět procent více než v předchozích letech, a to i díky příjmům z adventních trhů či nových zastávek MHD. Rozdíl je krytý z přebytku letošního roku. Na navýšení příjmů se podílí i zvýšení sazby místních poplatků, což bude znamenat navýšení daňových příjmů v příštím roce o 20 milionů korun, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí radnice Michal Šťastný.

Vánoční trhy by jim měly přinést 15 milionů

„Rozpočet městské části Brno-střed je navržen tak, aby pokryl veškeré nutné provozní výdaje a zároveň nám umožnil alokovat dostatečnou částku do oblasti investic. Očekáváme, že z vánočních trhů, které naše městská část letos poprvé organizovala sama, obdržíme 15 milionů korun a více než 2 miliony korun získáme do rozpočtu z nových přístřešků na zastávkách MHD, kde nám soukromý provozovatel platí koncesní poplatek,“ uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS).

Na investice půjde 87 milionů

Na investice půjde v roce 2024 z rozpočtu celkem 87 milionů korun. Nejvíce peněz půjde na rekonstrukci bytového fondu. Dostane se také na základní a mateřské školy, revitalizaci parků nebo podporu příspěvkových organizací.

Na Žlutém kopci bude nový park

I příští rok počítají s péčí o parky a veřejná prostranství. „Příští rok začneme s přípravami nového parku na Žlutém kopci, kdy chceme mít zpracovanou projektovou dokumentaci, na níž jsme v rozpočtu vyčlenili 10,3 milionů korun, na revitalizaci parčíku na Janáčkově náměstí jsme vyčlenili 6,3 milionů korun,“ uvedla místostarostka Ludmila Oulehlová (ANO).

Do školství investují 145 milionů

Část peněz poputuje také do základních a mateřských škol. „Do oblasti školství je alokována částka 145 milionů, z toho samotné investice činí 12,5 milionů korun. Příští rok je v plánu rekonstrukce budov Mateřských škol Na kopečku u zvonečku a Pšeník, kde se chystá zateplení a výměna oken, nebo rekonstrukce jídelny Základní školy Hroznová. Zároveň navýšíme příspěvek školám na provoz,“ sdělil místostarosta Martin Vrubel (KDU-ČSL).

Kávéesce navýšili rozpočet o tři miliony

„Podporu jsme navýšili také příspěvkové organizaci Kavéeska, kulturní organizaci, která provozuje divadlo Polárka, klub Leitnerka, volnočasové centrum Vojtova a Centrum volného času Botanka. Ta organizuje akce pro děti, dospělé i seniory. Příspěvek organizaci bude v příštím roce činit 25 milionů korun, což představuje navýšení o 3 miliony korun oproti roku 2023,“ řekl místostarosta Roman Kotěra (ODS).

Z nájmů očekávají výnosy 352 milionů

Zcela samostatně se vede účetnictví pro takzvanou vedlejší hospodářskou činnost. Tam spadá oblast bytového hospodářství, jako jsou nájmy bytů, nebytových prostor a opravy bytových domů. „Pro rok 2024 předpokládáme výnosy ve výši 352 milionů korun. Vybranou částku vynaložíme zejména do oprav a rekonstrukcí bytů a bytových domů. Na záměr jsme vyčlenili v rozpočtu 321 milionů korun,“ dodal uvolněný zastupitel pro oblast investic a správy bytových domů Martin Drdla (ANO).