Nové vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy.

Vůz je vybavený třílitrovým dieselovým motorem s výkonem 190 koní, který umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 160 km/h. Pořizovací hodnota sanitky s dodaným vybavením přesáhla čtyři miliony korun.

„Děkujeme vedení města Brna za třetí sanitku, obzvlášť teď se nám opravdu hodí. Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem vozidel, na což měla vliv i covidová pandemie. Takže toto auto je pro nás opravdu přínosem, zařadíme jej do vozového parku výjezdové základny v Brně-Bohunicích,“ vysvětlila ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová.

Ve vozidle je monitor životních funkcí s defibrilátorem, tento přístroj měří krevní tlak, dokáže vyhotovit záznam EKG a také například vyhodnotí procentuální množství kyslíku nebo oxidu uhelnatého v krvi.

„Dále vozíme přístroj pro umělou plicní ventilaci dospělých i novorozenců. V sanitce má posádka k dispozici také videolaryngoskop, skládací páteřní rám, extenční dlahu, digitální teploměr, glukometr, vakuovou matraci, dlahy pro znehybnění poraněných částí těla, box pro léky, detektor plynu, který nám pomůže rozpoznat hladinu oxidu uhelnatého v prostředí, a další zdravotnické přístroje a speciální materiál,“ popsala vybavení vozu mluvčí záchranky Michaela Bothová.

„V rámci snahy usnadnit práci posádkám jsme do této sanitky umístili hydraulická nosítka a drobných změn doznala i vnitřní zástavba vozu. Například plnohodnotná sedačka za hlavou pacienta, změna umístění tiskárny či uzavíratelný prostor pro vakuovou matraci. Pokud se tyto změny osvědčí, budeme je v budoucnu aplikovat i v dalších vozidlech,“ doplnila ředitelka.

Jihomoravští záchranáři dlouhodobě čelí obrovskému náporu. „Na konci loňského roku zaznamenala jihomoravská záchranka dokonce svůj historický rekord, kdy evidovala 383 událostí za 24 hodin. Takové nasazení je třeba ocenit,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS), která předala ředitelce Albrechtové klíče od nové sanitky.

A je ráda, že vedení města mohlo pomoci alespoň touto cestou a poskytnout novou, špičkově vybavenou sanitku. „Plníme tím dohodu v rámci Memoranda o spolupráci, v němž jsme se zavázali, že budeme finančně přispívat na pořízení jednoho sanitního vozu po dobu pěti let. V tuto chvíli je již schválená dotace a podepsaná dotační smlouva na další vozidlo,“ upřesnila Vaňková.