Budoucí podobu Staré osady a jejího okolí v brněnských Židenicích určí urbanistická soutěž. Vedení města ve středu schválilo její podmínky i zadání. Cílem soutěže je prověřit, jak z nepřehledného přestupního uzlu obklopeného ulicemi s hustým provozem vytvořit plnohodnotný městský prostor. V tiskové zprávě o tom informoval brněnský magistrát. Organizátorem soutěže je Kancelář architekta města Brna, zájemci se mohou hlásit do 30. dubna.

„Stará osada patří k nejdůležitějším dopravním uzlům Brna, její podoba tomu ale dnes spíše neodpovídá. Spolu s městskou částí jsme se proto rozhodli využít příležitosti připravované dostavby velkého městského okruhu, kdy by především tunel pod Vinohrady měl odvést většinu automobilové zátěže,“ uvedl radní pro územní plánování Petr Bořecký (Nezávislí). Cílem soutěže je získat jasnou urbanistickou a dopravní koncepci místa a vybrat zpracovatele koncepční studie pro další rozvoj i případné změny územního plánu.

Městské části Židenice, která vznikla z historických obcí Židenice a Juliánov, chybí náměstí

Soutěž může odpovědět i na to, zda by měl takový prostor vzniknout na Staré osadě. Podle starosty Petra Kunce (Hlas pro Židenice) by řešení mělo odrážet i podporu pěší, cyklistické a veřejné dopravy. „Podstatné je pro nás propojení se židenickým nádražím a navazujícími trasami směrem do nitra Židenic či do našich lesoparků. A v neposlední řadě bychom rádi Gajdošovu ulici, která se v 80. letech stala dopravní stokou, pro budoucí generace přetvořili v hodnotnou městskou třídu,“ dodal.

Vzhledem k významu Staré osady se vedení města rozhodlo veřejnost oslovit prostřednictvím městské ankety. Zapojilo se do ní přes 600 lidí. Oblast mnozí popsali jako chaotickou, zanedbanou či sloužící pouze k přestupu. Sice oceňují její dopravní roli, ale chtějí, aby byla čistší a příjemnější. Respondenti si přejí přehledné přechody, méně tranzitní dopravy, lepší dohled i údržbu. Podněty posloužily pro zpřesnění zadání urbanistické soutěže a poslouží i přihlášeným týmům.