Základní škola v brněnském Žebětíně, kde významně přibývá obyvatel, předpokládá, že by mohla za dva roky rozšířit kapacitu na tři kmenové třídy v ročníku. Bude to možné díky stavbě nového dvoupodlažního pavilonu. Jeho součástí bude sedm učeben, šatny, sociální zařízení i kabinety učitelů. Brněnští radní schválili žádost o dotaci, která by mohla pokrýt až 70 procent stavebních nákladů, aktuálně se počítá s 80 miliony korun. V tiskové zprávě to za brněnský magistrát uvedla Anna Dudková. Ještě před rokem se přitom počítalo s rozpočtem 50 milionů korun.

„Nový pavilon bude postavený z modulárního systému ocelových kontejnerů s tepelnou izolací. Se současnou budovou základní školy ho propojí chodba. Žáci tak budou moci mezi budovami procházet bez převlékání,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Podle dřívějšího vyjádření žebětínského starosty Víta Berana (KDU-ČSL) nastupovalo do prvních tříd několik let za sebou skoro 90 dětí a kapacita školy by brzo přestala stačit. V sousedních městských částech, jako je Bystrc nebo Kohoutovice, mají školy naplněné, a děti ze Žebětína tak nemohou přijmout. Nový pavilon má problém vyřešit a rozšířit kapacitu školy na 27 kmenových tříd. Stavět by se mělo v letech 2024 až 2025.

Ještě před deseti lety měl Žebětín 3700 obyvatel, na konci loňského roku už měl přes 5300 obyvatel. Z toho bylo před deseti lety zhruba 700 dětí do 15 let, jejich počet se zvýšil na téměř 1100.