Rybáři do řeky vstoupili v sobotu a v neděli v úseku od Uhelné ulice až po Riviéru. Odlov byl v plánu v návaznosti na výstavbu svratecké náplavky. Než se do řeky ponoří bagry a rypadla, bylo potřeba ryby odlovit.

„Víkendový odlov byl výjimečný zejména svým rozsahem, protože jsme lovili kompletní rybí společenstvo z téměř tříkilometrového úseku řeky. Odlov tohoto rozsahu nebyl v poslední době proveden,“ uvedl Jan Grmela z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně.

Dvacet rybářů si celý úsek Svratky rozdělilo na poloviny. „V sobotu jsme lovili od 9 do 17 hodin a skončili jsme u Rybářské ulice, v neděli jsme skončili zhruba v půl páté odpoledne. V řece byly parmy obecné, ostroretky stěhovavé, jelci tloušti, cejni, pstruzi i jedna štika. Šlo tedy o druhy, které dávají přednost pobytu v proudu řek,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN Jan Grmela.

K výlovu ryb používali elektrický proud z elektrocentrály, kterým vodní tvory omráčili a pak je převezli níž po proudu pod migrační zábranu, kde je vysadili. „Ta se po ukončení stavby náplavky odstraní, aby se ryby mohly proti proudu vrátit do původních míst, což zcela jistě udělají,“ míní odborník z MENDELU.

Podle něj množství z vody vytažených ryb odhadují na 1200 kilogramů. „Hlavním cílem bylo odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr,“ vysvětlil Grmela.

Protipovodňová opatření okolo Svratky se ve městě pod Špilberkem začala stavět letos začátkem roku. Cílem je ochránit jihomoravskou metropoli před stoletou vodou.

Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Vzniknou totiž nová nábřeží. Řeka je nyní spoutaná v betonovém korytě. Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější.

Úsek, který stavbaři upraví, měří přes tři kilometry. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Úpravy vyjdou na více než miliardu korun.