Kvůli přesunu těžké techniky a převěšení veřejného osvětlení bude silnice v úseku mezi Hlinkami a Kamenomlýnským mostem zavřená. Řidiči při zhruba hodinovém omezení využijí objízdnou trasu přes Veslařskou ulici, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z brněnského magistrátu.

Omezení je plánováno do časového okna pro odstřel skály od 9:00 do 11:00. Stavbaři si přitom otestují postup pro uzavírání silnice při trhacích pracích nezbytných pro ražbu tramvajového tunelu.

"Dopravu omezíme pomocí závorového systému, proměnného značení a uzavření tunelu Hlinky. Fungovat bude také nová světelně řízená křižovatka Kamenomlýnského mostu a Veslařské a Kamenomlýnského mostu a Žabovřeské. Díky této zkušební uzavírce můžeme udělat nezbytné práce. Navíc vyladíme případné nedostatky tak, aby při samotných odstřelech skály byly pravidelné uzavírky tohoto úseku Žabovřeské co nejplynulejší," sdělil šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Řidiči pojedou objížďkou. "Směrem od Bystrce a Králova Pole projedou vozidla Žabovřeskou bez omezení. Poté bude doprava svedena na Kamenomlýnský most a následně na Veslařskou. Přes ni se pak dostanou směrem na Hlinky. V opačném směru projedou lidé stejně, tedy přes Veslařskou, Kamenomlýnský most a zpět na Žabovřeskou směrem na Bystrc či Královo Pole. Tato objízdná trasa bude fungovat také v době odstřelů skály, které začnou pravidelně pravděpodobně v červnu. Veškeré informace najdou lidé na webu kopemezabrno.cz," doplnil radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Na velkém městském okruhu začaly letos práce na druhé etapě. Stavbaři se přesunuli do úseku mezi Pisárkami a Kamenomlýnským mostem. V této etapě je nejvýraznější stavbou tunel ve skále, kam bude přeložena tramvajová doprava. První odstřel skály byl začátkem května. Zatím jsou práce bez výraznějšího omezení v dopravě, odstřely řidiče více omezí až v červnu. Tunel má být hotový na přelomu roku. Přeložka tramvajové tratě umožní rozšíření silnice na čtyři pruhy, což odstraní úzké hrdlo snižující plynulost a tedy i bezpečnost dopravy. Dostavba velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici potrvá zhruba do poloviny roku 2024.