Celníci na jihu Moravy vybrali na pokutách za dálniční známky statisíce korun

  • Foto

    Celní správa České republiky

Desítky řidičů bez dálničních známek a další bez placení mýtného, tak vypadala první polovina tohoto roku na dálnicích v kraji. Celníci v Jihomoravském kraji vybrali za první pololetí na pokutách za dálniční známky a za mýto více peněz než loni. Jen u dálničních známek letos uložili pokuty celkem za 685 tisíc korun. Informovala o tom mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

V první polovině tohoto roku vybrali celníci souhrnně téměř čtyři a půl milionu korun na pokutách za porušení předpisů v oblasti elektronických dálničních známek a mýtného systému. Jen v oblasti elektronických dálničních známek to bylo 666 případů. „Za tyto přestupky celníci uložili na místě pokuty v celkové výši 685 000 korun. Z toho pouze dva případy byly postoupeny do správního řízení,“ uvedla Temňáková.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 se počet případů zvýšil. Celníci v tomto období zjistili 397 porušení a na místě byly uloženy pokuty v celkové výši 371 850 korun. Z toho jeden případ skončil ve správním řízení.

Kontroly elektronických dálničních známek mají ve správě celníci společně s policií, kontrolu mýta pak výhradně celníci. „V první polovině roku celníci zjistili 2666 přestupků ohledně mýta, na místě uložili pokuty za více než 3,7 milionu korun. Z toho 29 případů postoupili do správního řízení. Šlo převážně o chybně nastavený počet náprav v palubní jednotce či o chybějící úhradu mýta,“ popsala Temňáková.

Ta dále dodala, že v 11 případech byla také vybrána kauce v úhrnné výši 320 000 korun. Jednalo se především o zahraniční vozidla, kde bylo možné předpokládat, že by se řidiči nebo zahraniční dopravci mohli vyhýbat správnímu řízení a úhradě pokuty.

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 se počet porušení v oblasti elektronického mýta rovněž zvýšil. Celníci v tomto období zjistili 1 513 porušení a na místě byly uloženy pokuty za více než 2 miliony korun a řízení. Kauce byly vybrány v šesti případech v celkové výši 50 tisíc korun.

Fotogalerie: