V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Celníci na jihu Moravy loni uskutečnili 53 kontrol heren, zajistili při nich 216 herních zařízení. Nelegálních heren bylo 38.

Dozor celních úřadů nad provozováním hazardních her se podle mluvčí jeví jako nekončící příběh boje s nelegálními hernami. Čísla z prvního pololetí ve srovnání s daty z loňského roku ale podle ní ukazují na mírně sestupnou tendenci v odhalování nelegálních heren a herních zařízení.

Koncem tohoto roku podle mluvčí skončí platnost povolení k provozování hazardních her vydaných podle předchozí právní úpravy. V důsledku toho by měly z některých obcí herny zmizet, poněvadž byly místní vyhláškou zakázány.

"Povolení, která v současnosti vydává ministerstvo financí podle zákona o hazardních hrách, ukládají provozovatelům řadu nových podmínek, které dříve plněny být nemusely. Ať už se jedná o počty herních zařízení, registrace hráčů, evidence, kamerový systém či regulaci reklamy. Zároveň musí provozovatelé plnit podmínky povolení k umístění herního prostoru, které vydávají obce," uvedla mluvčí.

Dozoru nad hazardními hrami se celníci věnují od ledna 2017. Celní úřad pro Jihomoravský kraj od té doby podle mluvčí pravomocně rozhodl v 18 případech zjištěného porušení zákona a uložil sankce v celkové výši přes devět milionů korun. Za porušení zákona o hazardních hrách mohou celní úřady ve správním řízení uložit pokuty až do 50 milionů korun.