Vědci, popularizátoři vědy, osobnosti divadla, filmu, sportu, práva nebo lidé, kteří se nebáli nasadit vlastní život pro záchranu druhých. Ocenění laureáti Ceny Jihomoravského kraje za rok 2023 převzali v úterý večer medaile a diplomy z rukou hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí hejtmanství Helena Ondřejová.

Ocenili řadu zajímavých žen

Přínos v oblasti vědy, sportu, folklóru nebo přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomoravského kraje. Speciální poděkování si podle vedení kraje zaslouží za loňský rok 12 osobností. „Jsou to lidé, kteří nebyli vlažní. Měli a mají vlastní názor, vlastní vášeň a rozhodnost, kterou ve chvíli, kdy to bylo třeba dokázali zacílit na správné místo. Mám radost, že letos oceňujeme taky řadu zajímavých žen – Dagmar Havlovou, Barboru Krejčíkovou nebo Janu Horváthovou, kterou chápu jako naprosto zásadní osobnost romské kultury, dokumentaristiky a historie,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Cenu dostala bývalá první dáma i zakladatelka romského muzea

Ocenění za přispění k věhlasu Jihomoravského kraje si odnesla někdejší první dáma České republiky Dagmar Havlová. Po řadě filmových i jevištních rolí se začala věnovat charitě, s manželem založila Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Za budování dobrého jména kraje si cenu odnesla i Jana Horváthová, spoluzakladatelka Muzea Romské kultury, která je od roku 2003 zároveň jeho ředitelkou. Svou prací dlouhodobě přispívá k připomínání historického významu a odkazu Romů v České republice, jejich kultury a dějin.

Zachránili život chlapce na koupališti

Cenu za hrdinství předal jihomoravský hejtman čtyřem lidem. Dva z nich – lékaři znojemské nemocnice, Petr Kouřil a Jana Kouřilová – zachránili včasnou resuscitací život chlapce na znojemském koupališti. Ve vodě si všimli volání o pomoc a po vytažení bezvládného těla chlapce poskytli srdeční masáž a zajistili dýchání ambuvakem.

Ocenili i další dva hrdiny za záchranu životů

David Kovář poskytl srdeční masáž spolucestujícímu v autobuse – s pomocí řidiče a telefonických instrukcí od záchranné služby prováděl první pomoc až do příjezdu sanitky. Díky včasné pomoci postižený muž nejenom přežil, ale je bez dalších následků. David Studnica prokázal mimořádnou odvahu při záchraně dvou lidí uvězněných v hořícím objektu. Jako pracovník nedalekého pneuservisu se rozhodl nečekat do příjezdu hasičů, ale za cenu vlastního zranění vyprostil jednoho muže z mříží zabezpečené místnosti. Dalšího člověka, kterého se ven z budovy dostat nepodařilo, držel přes mříže za ruce až do příjezdu pomoci.