Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně svou tramvají láká nové dárce krve. Vůz, který dnes zástupci nemocnice a dopravního podniku pokřtili, zaujme poutavým rudým designem a hecujícími slogany. Odběrové centrum nemocnice loni zaznamenalo rekordní počet dárců – krev nebo plazmu si nechalo odebrat téměř 11 tisíc lidí, mezi nimi i zaměstnanci městského dopravce, uvedl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Řidič daroval krev potřinácté

Tucet odběrů životadárné tekutiny má za sebou také řidič autobusu MHD Petr Hakl. Ten dnes přijel ke svaté Anně na třináctý odběr právě červenou šalinou. „K darování krve jsem se rozhodl poté, co jsem při hokeji na Kometě slyšel výzvu Kapka pro život. Udělali jsme s kolegy skupinu a začali jsme chodit darovat krev. A věřím, že moje krev určitě někomu pomohla,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN Petr Hakl, který má krevní skupinu AB+.

Nejvíc potřebují krevní skupinu 0 negativní

Podle primářky transfúzního oddělení nemocnice Jarmily Brunové Celerové mohou muži darovat krev co čtvrt roku a ženy kvůli menstruaci každé čtyři měsíce. „Registr dárců krve nám stále roste. Máme v něm nyní kolem devíti tisíc lidí. A těší nás, že velká část dárců chodí opakovaně. Vítáme i prvodárce, kteří později přivedou další lidi. Jsou u nás spokojeni, což vidíme, když se k nám vrací. Největší poptávka je po krevních skupinách A a nula, protože jsou v populaci nejčetnější. Úplně nejvíc je potřeba nula negativní, protože to je univerzální dárce červených krvinek,“ vysvětlila primářka.

Červená tramvaj bude jezdit Brnem celý rok

„Loni do našeho centra přišlo darovat krev asi o třetinu více dárců než předloni. Výrazně přibylo i dárců krevní plazmy. To je pro nás velmi dobrá zpráva, ale krve stále není dost, proto se snažíme nové dárce oslovovat všemi možnými způsoby. Díky vstřícnosti DPMB a daru společnosti Cyrrus je jedním z nich i nová, nepřehlédnutelná tramvaj, která bude Brnem jezdit celý rok,“ uvedl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Ten patří mezi pravidelné dárce krve.

Dárce krve si hýčkají

Za nárůstem počtu dárců nemocnice u svaté Anny vidí kromě informování veřejnosti i péči o své klienty. „Děláme maximum pro to, aby se u nás dárci cítili dobře. Vítá je příjemný personál, nabídneme kávu, čaj, něco dobrého na snídani. Lidé dostanou jako poděkování benefity od našich partnerů, například na návštěvu brněnské hvězdárny nebo slevu na vstupenky do Aqualandu Moravia a Divadla Bolka Polívky. Po odběru mohou zajít dočerpat energii do místního bufetu a využít zde voucher za 100 korun,“ vysvětlil Vajdák.

Transfúzní oddělení nemocnice loni evidovalo 1137 prvodárců

Byli mezi nimi také zaměstnanci dopravního podniku. „Nemocnici jsme poskytli reklamní plochy na tramvaji. Dává nám smysl podporovat podobné projekty, proto jsme navíc na konci loňského roku zorganizovali hromadný odběr krve. Našich 17 dárců jsme v autobusu přivezli rovnou do centra, kde věnovali téměř 7 litrů krve. V dubnu odběr plánujeme zopakovat,“ sdělil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Šalina profrčí i kolem špitálu

Tramvaj typu Anitra s evidenčním číslem 1807 mohou lidé nejčastěji vídat na lince číslo 5, která projíždí právě kolem nemocnice v Pekařské ulici. Cestující tak může dovézt přímo na odběr. Dalšími linkami, na které je dopravce vypravuje, jsou linky 2 a 10 a o víkendech 3.