Dochází tak k absurdní situaci, kdy jedno ministerstvo dá studentům stipendium, které se váže na ubytování na kolejích. Druhý resort ale po nich požaduje, aby se každý týden nechali testovat. Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové to vede k tomu, že se studenti nechávají, aby vyhověli českým regulím, raději opakovaně očkovat. Mají tak třeba už 4 dávky Pfizeru, dvě z mateřské země a dvě z ČR.

Je to opravdu absurdní. Český stát studenty například z Gruzie nebo Zambie do České republiky pozve a dá jim stipendium s bydlením a na druhé straně jim pobyt značně komplikuje. Přitom, kdyby bydleli v soukromí, žádné problémy nemají. Udělené vízum je totiž podmíněné ubytováním na kolejích," uvedla Nerudová.

Na Mendelově univerzitě v Brně je aktuálně cca 1600 zahraničních studentů, z toho 700 Slováků. „Studenti ze zemí Evropské unie nebo USA tyto problémy samozřejmě nemají. Ale jejich kolegové ze zemí jako Gruzie, Ghana, Etiopie nebo Zambie, kteří mají v těle stejnou očkovací látku a certifikát potvrzený navíc i na ambasádě, ano. Stát by měl přistupovat ke všem stejně a podmínky sjednotit," myslí si rektork

Podobné problémy má na MENDELU cca 90 studentů z Ghany, celkově je jich více než stovka. „Většina z nich má hluboko do kapsy. Pokud se nebudou každý týden testovat, tak jim hrozí vyloučení z kolejí a nám pokuta. Řada ze studentů tuto aburdní situaci řeší tím, že se nechají znovu očkovat i v České republice, takže už mají někteří třeba 4 dávky Pfizeru," uvedla Nerudová s tím, že Pfizer využívají, aby vyhověli českým regulím také studenti z Číny.