Nejmodernější světové metody a technologie využívají při operacích kýly chirurgové z nemocnice u svaté Anny v Brně. Pacientům přinášejí nejen rychlejší zotavení a menší bolesti, ale také snižují riziko nežádoucích komplikací. Trendem jsou miniinvazivní metody a technika Fasciotens, kterou lékaři z I. chirurgické kliniky nemocnice využili při řešení transverzálního defektu přední břišní stěny jako vůbec první v Česku. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělil mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Orgány nebo tkáně se vytlačují přes oslabená místa

Kýla neboli hernie je stav, kdy dochází k vytlačení tkání nebo orgánů z jejich přirozeného místa skrz oslabená místa, například povolenou břišní stěnu nebo tříslo. „Vyklenutí na těle může pacienta pobolívat, zvláště pak při námaze, a představuje závažné riziko pro rozvinutí akutních komplikací. Řešení problému by se proto nemělo oddalovat,“ uvedl Erlebach.

Operace kýly patří k nejobvyklejším výkonům chirurgů

Chirurgové ze svatoanenské nemocnice mají s odstraňováním kýl dlouholeté zkušenosti, tyto operace patří mezi nejobvyklejší výkony pracoviště. Vůbec nejčastěji jsou pak operovány zevní kýly pupeční, tříselné, ventrální v oblasti střední čáry přední břišní stěny nad a pod pupkem. Individuálně chirurgové řeší i recidivující hernie, tyto především v oblasti jizev po rozsáhlejších operačních výkonech ve spolupráci s plastickou a estetickou chirurgií FNUSA.

Při operaci používají zpevňující síťku

Kýly na klinice operují klasicky otevřeně i laparoskopicky, od roku 2022 také za použití moderní technologie E-MILOS. Ta se používá pro odstranění velkých centrálních kýl. „Pacientovi při zákroku vložíme do těla síťku, která zpevňuje oslabenou břišní stěnu. Metoda současně umožňuje korigovat diastázu, tedy rozestup přímých břišních svalů, který vzniká například po porodech nebo u mužů v pozdějším věku,“ vysvětlil chirurg Vadim Prudius.

Novinkou je metoda Fasciotens

Další moderní metodou, kterou mají lékaři k dispozici, je v tuzemsku teprve se zabydlující Fasciotens. Systém vyvinutý v Německu umožňuje operovat velké centrální kýly bez změny anatomie břišní stěny. „Fasciotens využíváme na defekty větší než dvacet centimetrů a první výsledky jsou excelentní, pacienti se velmi rychle hojí,“ upřesnil Prudius.

Lékaři technologii využili mezi prvními v Evropě

Systém funguje na principu plynulého tahu za okraje břišní stěny už během operace, což následně chirurgovi umožní rekonstruovat a uzavřít břišní stěnu bez napětí i v těch případech, kdy se jedná o rozsáhlý a obtížně řešitelný defekt. „Lékaři I. chirurgické kliniky technologii využili mezi prvními v Evropě také při operaci kýly v transverzální rovině, jejíž řešení je technicky komplikovanější,“ dodal Erlebach.