Chtěl zabít kamaráda kladivem. Teď hrozí bezdomovci za pokus o vraždu až 18 let vězení

Téměř dvoukilovým kladivem chtěl zabít kamaráda bezdomovec Petr Zapletal. Za pokus o vraždu mu teď hrozí až osmnáct let vězení.

  • Foto

    redakce (REJ)

Zločin se odehrál letos začátkem června v nevyužívané garáži v bývalém sportovním areálu v Prostějově, kde čtyřiapadesátiletý Zapletal s kamarádem Pavlem a jeho ženou přebývali. „Obžalovaný vyhrožoval poškozenému zabitím. Srazil ho k zemí ranou pěstí do obličeje, vzal do ruky kladivo o váze 1,8 kilogramu a pokusil se ho udeřit do hlavy. Kladivo mu ale vyklouzlo a způsobilo poškozenému středně těžká poranění hlavy,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Milan Richter.

Podle něj ke smrti oběti nedošlo jen dílem náhody. „Nechtěl jsem ho usmrtit, chtěl jsem ho tím kladivem jen postrašit. My jsme všichni tři popíjeli v garáži víno. Mohl jsem ho vypít tak litr,“ hájil se u soudu bezdomovec, který je na ulici už čtyři roky.

Poškozený ho prý napadl ve chvíli, kdy se už chystal ulehnout ke spánku. „Dal jsem mu pěstí ránu do obličeje. Pak jsem chytil to kladívko, napřáhl jsem se a kladívko mi vypadlo z ruky. On se bránil rukama,“ popsal osudné chvíle alkoholik, který se ze závislosti léčil v léčebně v Kroměříži.

Jeho kamarád Pavel, kterého k soudu přivedla policejní eskorta, si prý pamatuje jen to, že ho letící kladivo praštilo do hlavy. „Dostal jsem také pět úderů pěstí do pravé strany obličeje, měl jsem zlomenou čelist a očnicový oblouk. Kdyby mě ale zasáhl druhou stranou kladiva, tak by mě zabil,“ vypověděl u soudu poškozený, který v roce 1985 utrpěl při pádu z druhého patra těžký úraz hlavy a od té doby má silné výpadky paměti.

Psychiatr Bohumil Navrátil sdělil, že hlavním problémem obžalovaného je již zmíněný alkohol. „Dochází u něj k degradaci osobnosti. A pokud se napije, tak má sníženou ovládací schopnost. V době činu přitom v sobě měl asi 1,5 promile alkoholu,“ upozornil soudní znalec.

„Manžel mi řekl, že mu teče z hlavy krev, tak jsem mu zavolala sanitku. A obviněnému jsem vyrvala kladivo z ruky,“ vypověděla k osudnému večeru manželka poškozeného. Soudkyně pak odročila proces na konec listopadu.

Zdroj: 
Brňan (REJ)