Brutální pokus o vraždu se odehrál v září loňského roku na ubytovně v centru Brna. „Devatenáctiletý obžalovaný v úmyslu ho usmrtit napadl šestačtyřicetiletého muže z Ukrajiny a surově ho kopal hlavně do oblasti hlavy a krku. Poškozený utrpěl rozsáhlé polytrauma, zlomeniny žeber a další zranění. Život mu zachránila včasná lékařská pomoc,“ uvedl žalobce Petr Bejšovec.

Mladík, kterého k soudu přivedla eskorta z vazby, se k činu přiznal. „Prohlašuji, že jsem vinen a souhlasím, že skutek popsaný žalobcem je pokusem o vraždu,“ mluvil k trestnímu senátu přes pohlednou tlumočnici Stepan N.

Jeho doznání slyšel i poškozený, kterému bude po brutálním útoku mladého krajana do smrti chybět kus levého ušního boltce. „Nechtěl jsem ti to udělat, budu toho pořád litovat. Nebyl to úmyslný útok, vůbec nevím, jak se to stalo, byl jsem opilý. Velmi svého činu lituji,“ plakal tváří v tvář své oběti obžalovaný. A nakrátko ostříhaný podsaditý muž v koženkové bundě jeho omluvu přijal: „Nevím, proč mi to udělal,“ krčil rameny.

„Vzhledem k tomu, že se útočník ke zločinu doznal, umožňuje zákon trest na samé spodní hranici trestní sazby. Deset let je tedy zcela dostačujících,“ navrhl státní zástupce.

Soudci však vyšli vstříc obhájci, který požadoval mimořádné snížení trestu a po pouhé hodině jednání poslali Stepana N. na devět let do nejpřísnějšího žaláře. Po odpykání trestu se obžalovaný deset let do Česka nevrátí, protože ho soud vyhostil. Mladík tedy bude mít dost času na to, aby zdravotní pojišťovně splatil víc než milion korun na náhradě škody.

Mimořádné snížení trestu zdůvodnil soudce Michal Zámečník tím, že cizinci ještě v době útoku nebylo ani 19 let, tudíž byl ve věku blízkému mladistvým. „Ze znaleckého posudku a fotografií je však zřejmé, že kdyby záchranka přijela o pár minut, poškozený by útok nepřežil. Doufejme tedy, že za devět let obžalovaný zmoudří a zklidní se, aby nebyl tak agresivní,“ uvedl předseda senátu.

Obžalovaný i státní zástupce se k rozsudku nevyjádřili a vzali si čas na rozmyšlenou, jestli se proti trestu odvolají.