Cpal se cizími cukrovinkami v nouzovém stavu. Odsedí si za to 26 měsíců

Dva roky a dva měsíce si odpyká notorický zloděj ze Znojemska, který letos na jaře za nouzového stavu ukradl cukrovinky za čtyři tisícovky. Trest mu zkrátil Krajský soud v Brně.

  • Foto

    ilustrační, redakce

Desetkrát trestaný recidivista Antonín Hajdík si měl původně odsedět dva a půl roku za to, že v dubnu během tří dnů vykradl ve Znojmě zavřený prodejní stánek a sebral z něj sladkou kořist za 4225 korun. V Česku tehdy stejně jako dnes platil nouzový stav. Stejný stánek vykradl zloděj i o měsíc později. A v červnu a červenci pak neúspěšně při zlodějské výpravě navštívil znojemský sběrný dvůr.

Rozsudek tamního okresního soudu se mu však nelíbil. „Odvolání podal obžalovaný hlavně proti prvnímu skutku, ke kterému se přiznal, když byl pod vlivem drog,“ uvedla Hajdíkova obhájkyně.

Dvaačtyřicetiletý kriminálník se odvolal i proti trestu a požadoval jen podmínku. „Jeho trestná činnost nesouvisela s nouzovým stavem,“ dodala advokátka. Podle žalobkyně ukradl obžalovaný, který k odvolacímu soudu nedorazil, ze stánku kromě cukrovinek i chipsy nebo ledový čaj. „Většina lidí se chránila a chrání před pandemií. On toho využil, zvedl prodejní okénko a nacpal se ukradenými sladkostmi,“ řekla státní zástupkyně Dagmar Veverková.

A krajský soud jí dal za pravdu, nicméně zlodějny Hajdíka posoudil jako jeden zločin a zkrátil mu trest o čtyři měsíce. „Nouzový stav zvyšuje škodlivost trestného jednání obžalovaného. Lidé se museli  omezovat, majitelka jezdila stánek kontrolovat a on toho zneužil,“ uvedla soudkyně Andrea Svobodová. Podle ní zloděj však hlady netrpěl, protože sebral i zboží, které se dá zpeněžit. Rozsudek tak je pravomocný.

Zdroj: 
Brňan (REJ)