fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Čtyřiadvacet krásek a jeden režisér v úzkých: Na jevišti se zhmotní film Federica Felliniho v muzikálu Nine

Muzikál Nine bude mít premiéru 27. dubna na Hudební scéně MdB v hlavních rolích s Petrem Gazdíkem nebo Petrem Štěpánem.  
nine-vizual

Foto:

MDB

Na samý začátek představování muzikálu Nine, který chystá Městské divadlo Brno jako svou poslední premiéru na Hudební scéně v této sezóně, se musíme zastavit u velikána filmového nebe, u režiséra dvaceti celovečerních filmů, držitele pěti Oscarů včetně toho za celoživotní dílo, u osobitého, nezaměnitelného, individuálního, nezávislého básníka filmového plátna, u Federica Felliniho. Ten se v šedesátých letech 20. století, těsně před vpádem diktatury barev do filmové tvorby, rozhodl natočit svůj v pořadí „osm a půltý“ film. Podle toho jej i pojmenoval a vznikl neobvyklý snímek v hlavní roli s Marcelem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou, který v roce 1963 zaznamenal celosvětový úspěch jak u diváků, tak u odborné kritiky a stal se po snímcích Silnice (1954) a Cabiriiny noci (1957) v pořadí již třetím titulem, který Fellinimu přinesl cenu Academy Award za neanglicky mluvící film. (Pro úplnost dodejme, že čtvrtým stejně oceněným filmem byl Amarcord v roce 1973.) Byl to takový trhák, že se jedna firma na výrobu klobouků rozhodla vyrábět stejný klobouk, jaký nosí hlavní hrdina, a neobvykle na tom zbohatla. Film obsahuje značné množství autobiografických prvků, objevujících se především v rysech hlavní postavy filmového režiséra, zmítajícího se mezi krizí středního věku, krizí uměleckou a krizí vztahovou.

Americký autor, skladatel a muzikolog Maury Yeston se narodil v roce 1945 a brněnskému publiku rozhodně není neznámý. V roce 1997 získal cenu Tony za nejlepší původní scénář, který napsal k muzikálu Titanic, a stejnou cenu obdržel i v roce 1982 za scénář k muzikálu Nine. Na tutéž cenu byl nominován i v roce 1990, tentokrát za muzikál Grandhotel, na který se Brno může také brzy těšit.

Muzikál Nine měl premiéru na Broadwayi v roce 1982, odehrálo se ho přes sedm stovek repríz a získal pět cen Tony včetně té pro nejlepší muzikál. Název vznikl stejně lapidárně jako jeho filmová předloha, Yeston podle svých slov přidal onu půlku prý za hudbu, kterou k příběhu dopsal. Hlavním hrdinou je italský režisér jménem Guido Contini, který se ve svých čtyřiceti letech ocitá uprostřed hluboké osobní a pracovní skepse. Má dokončit film a neví, jak na to, rozpadá se mu vztah s manželkou i milenkou, přestává rozumět všem ženám ve svém životě, mezi které patří i matka, producentka, kritička či životní múza. Guidův profesionální a osobní život se prolínají, když se snaží zachránit jak svoji kariéru, tak své manželství. Na scéně se zhmotňují všechny ženy, které komplikují režisérův život, stírá se rozdíl mezi představami, vzpomínkami a realitou, ve které se potácí zmatená režisérova mysl.

Muzikál plný hitů a velkolepých tanečních čísel se dočkal i svého filmového zpracování, v roce 2009 ho uvedl režisér Robert Marshall, který před tím již zfilmoval jinou legendu hudebního divadla, a to muzikál Chicago. Ve filmu Nine hrály takové hvězdy jako Marion Cotillardová, Penélope Cruzová, Judi Denchová, Kate Hudsonová, Nicole Kidmanová, Fergie a Sophia Lorenová, jimž více či méně úspěšně odolává Daniel Day-Lewis v roli hlavní. Filmová zápletka zaznamenala opět značnou řadu změn, příběh je více dějový, realistický a Maury Yeston pro něj dopsal tři zcela nové písně. Česká premiéra muzikálu proběhla v roce 2012 v Plzni.

Nyní se v původním překladu Zuzany Čtveráčkové a v režii Stanislava Moši mohou naši diváci těšit na Petra Gazdíka nebo Petra Štěpána v hlavní roli. Snovou scénu vytvořil Christoph Weyers a svými projekcemi ji významně doplnil Petr Hloušek, kostýmy vznikly v dílně Andrey a Adély Kučerových a o choreografie se postaral Michal Matěj. V početném dámském obsazení se zaskví téměř všechny dámy našeho souboru – Lucie Bergerová nebo Ivana Vaňková (žena Luisa), Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová (milenka Carla), Marta Matějová nebo Katarína Mikulová (herečka Claudia), Alena Antalová nebo Markéta Sedláčková (producentka La Fleur), Mária Lalková nebo Jana Musilová (kritička Stephanie), Andrea Zelová (provozní v lázních), Lenka Bartolšicová nebo Monika Světnicová (Guidova matka), Hana Kováříková (mama Maddelena), Eva Jedličková nebo Viktória Matušovová (Sarraghina) a další dvě desítky dam v rolích hereček, fanynek, novinářek, milenek, múz a grácií. Premiéra proběhne 27. dubna na Hudební scéně MdB.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT