Rezervy došly, a tak se hudebníci hlásí o podporu mecenášů prostřednictvím službyDarujme.cz. „Už i nad námi se zavřela kalná voda covidomaléru," uvedl umělecký vedoucí a dirigent Roman Válek.

Když se koncertní provoz v Česku kvůli pandemii koronaviru zastavil, vedení Czech Ensemble Baroque nechtělo činnost souboru zcela přerušit. Početná hudební tělesa potřebují kontinuálně pracovat. Proto soubor místo živých koncertů připravoval streamy. Zatím jich uskutečnil šest, dva další z aktuální abonentní sezony ještě zbývá odvysílat.

Kvalitní streamy s dobrým zvukem a obrazem jsou však finančně náročné. "Jejich realizace je srovnatelná s náklady na uspořádání koncertu, ale rozdílem je, že nám chybí příjem ze vstupného," řekla jednatelka souboru Tereza Válková.

Na portálu Darujme.cz získal soubor k pátečnímu odpoledni 86.000 korun, náklady na živý přenos dalších koncertů ale tato suma nepokryje. Náklady na stream s kvalitní technikou a profesionálním štábem se pohybují v desítkách tisíc korun. "U podrobněji rozpracovaných projektů, jako jsou ty naše, se snadno dostává i vysoko nad 150.000 korun,“ doplnila Válková.

Soubor nehledá finanční zdroje jen na uskutečnění dalších on-line koncertů, ale také na to, aby vůbec přežil. Přišel o veškeré příjmy ze vstupného a koncertů. Chybí na platy produkčních, splátky dodávky, pojištění nástrojů, nájmy a další náklady. Chod ansámblu se ale zatím nezastavil.

"Intenzivně pracujeme na 10. sezoně, neustále přesouváme různé koncerty, některé třeba už počtvrté, a ladíme termíny 40 nezávislých umělců. Řešíme granty a dotace a snažíme se zajistit koncertní činnost v letech 2022 a 2023. Pracujeme na dlouhodobých projektech, na dramaturgii, připravujeme návrat do 'normálního' režimu," vypočítala Válková.

Aby se hudebníci mohli nadechnout a zase pokračovat v boji o přežití, prosí o podporu přátele, fanoušky, milovníky hudby. "Nepláčeme, neházíme flintu do partitury, ale musíme dát vědět, jak blízko tomu, že už se Czech Ensemble Baroque nevzpamatuje, jsme," uzavřela Válková.