Stovky lidí neprošli včera přes Malinovského náměstí, aby se na chvíli nezastavili u připravené akce ke Dni linky 155. Na náměstí byly připraveny nejrůznější činnosti související s poskytováním první pomoci, nechyběla auta záchranných složek s ukázkou jejich vybavení.

15. květen symbolicky připomíná obětavé nasazení pracovníků linky 155, jejichž denní rutinou je zachraňovat životy. Operátoři na středisku i pracovníci v terénu pracují pod neustálým stresem, svá rozhodnutí musí činit okamžitě a v případě jejich selhání umírají lidé.

„V průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém ze zdravotnických operačních středisek Zdravotnické záchranné služby tísňová linka 155 a přibližně každých 30 sekund vyjíždí z jedné z více než 300 výjezdových základen v České republice vozidlo zdravotnické záchranné služby k více než milionu výjezdů za rok. 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně je zde funkční systém zdravotnické záchranné služby,“ uvedla k akci už dříve Michaela Bothová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Linka 155 představuje nejdůležitější pojítko mezi těmi, kdo pomoc zdravotníků potřebují a záchranáři, kteří ji poskytují. Právě specializovaná tísňová linka 155 tento systém symbolizuje, když zprostředkuje přímý přístup veřejnosti ke zdravotnickému operátorovi. Výsledky českých záchranných služeb jsou jedny z nejlepších na světě. V Brně byla během dne k vidění i tramvaj AED, představila se aplikace Záchranka i Nadační fond Kryštůfek.

„Ukazujeme tu třeba, jaké jsou příznaky cévní mozkové příhody, ve stanu máme plyšáky, které děti mohou obvazovat a vyzkoušet si tak první pomoc. Říkáme jim o čísle 155 a vysvětlujeme, že si můžou přivolat pomoc. Nejvíc návštěvníky zajímají základní kroky první pomoci, což nám běží i ve stanu ve filmu,“ dodává Bothová.

Den linky 155 se slavil i na dalších základnách Jihomoravského kraje:  Bohunice, Ponava, Černovice, Ivančice, Tišnov, Znojmo, Hrušovany nad Jevišovkou, Šumná, Kyjov, Hodonín, Veselí nad Moravou, Břeclav, Vyškov, Blansko, Boskovice a Velké Opatovice.