Díky deštivému červnu i květnu se většině území Česka vyhýbá sucho. Jelikož však srážky přicházejí v posledních týdnech v podobě bouřek či přívalových dešťů, jsou velmi nerovnoměrně rozložené a na mapě se objevila tmavěhnědá skvrna značící suchou oblast. Táhne se zhruba východně od Prahy k Hradci Králové a na jih k Havlíčkovu Brodu. Podle tvůrců projektu Intersucho je třemi nejhoršími stupni sucha zasaženo 5,6 procenta území, jinde v republice je situace příznivá.

Vědci určují míru sucha jako poměr aktuálního stavu a průměrné nasycenosti půdy do jednoho metru v letech 1961 až 2015. Letos poprvé se za deset let monitoringu stalo, že na začátku června nebylo sucho až na drobné výjimky v povrchové vrstvě do 40 centimetrů a dobrá situace pokračuje dosud. Intenzivní deště a v některých případech i kroupy mají na druhou stranu na úrodu zemědělců také negativní dopad, stejně jako sucho.

Výrazně více vody, než je pro tuto dobu obvyklé, je na jindy suché jižní Moravě

V některých místech je v půdě dokonce o 40 až 60 procent více vody. Podobný stav panuje například i na Hané či v Poodří. Více vody, než je obvyklé, je i v Pooohří, vyplývá z mapy, která zachycuje deficit, tedy odchylku od průměrného stavu.

„V minulém týdnu na většině území napršelo deset až 30 milimetrů srážek, ale na střední Moravě a Brněnsku to bylo i více než 60 milimetrů,“ uvedli tvůrci v hodnocení a výhledu počasí. Nynější slunečné počasí má od středy vystřídat opět bouřkové. Předpokládané úhrny jsou na dalších deset dnů do 20 milimetrů, avšak v bouřkách mohou být i více než 40. „Tento týden se budou pohybovat denní teploty vzduchu mezi 25 a 30 stupni Celsia. I přes vysoké teploty by měla být za dalších deset dnů situace ve velké části republiky dobrá. V nejbližším horizontu to zatím nevypadá příznivě pro oblasti východních Čech, ale měly by se v nich objevit srážky a situace zlepšit. Snížená půdní vlhkost bude za deset dnů pravděpodobně jen na 20 až 25 procentech území republiky, a to převážně v hlubším horizontu od 40 centimetrů do jednoho metru,“ uvedli vědci.

Bioklimatolog a šéf týmu Intersucha Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v minulých dnech mj. uvedl, že současná situace s dostatkem vláhy je vhodnou dobou pro to, aby zemědělci dělali řadu opatření proti suchu, ale právě dostatek vody podle něj prosazování těchto opatření brzdí. V době klimatické změny je však podle něj jen otázkou času, kdy vlhčí období znovu vystřídá sucho. Při pohledu na globální mapu sucha je zřejmé, že udeřit může velkou silou kdekoliv.