Divadlo Husa na provázku dnes uvede premiéru inscenace Bídníci

  • Foto

    Divadlo Husa na provázku

Brněnské divadlo Husa na provázku uvede v pátek premiéru inscenace Bídníci na motivy slavného románu pozdního romantismu od Victora Huga. Hru režíroval Michal Hába a spolupracoval s romským aktivistickým sdružením Ara Art. Pojetí má být neklasické a překvapí rozmanitostí použitých prostředků a forem. Zdůrazňuje zároveň, jak jsou sociální problémy a sociální nerovnost přítomné ve světě i 160 let od uvedení románu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí divadla Barbora Olšanová.

Hába se hlásí ke společensko-kritickému apelu rozsáhlého díla, které vypráví příběh galejníka Jeana Valjeana, jenž byl odsouzený za krádež chleba a strávil mnoho let ve vězení. Hugo do postav románu otiskl řadu dobrých i špatných charakterových vlastností, jež formovala atmosféra tehdejší Paříže. Román i inscenace dobře zobrazuje kolektivní ztrátu citlivosti pro životní zkušenost utvářenou sociálními problémy a nejistotou.

"Věřím, že právě díky Michalovu nezaměnitelnému režijnímu rukopisu budou zdejší Bídníci nejen společensky angažovaní, ale také jevištně drzí a vtipní, svobodní a zároveň nějak nečekaně věrní Hugovi jako autorovi, kterému 'přízrak sociální spravedlnosti nedal pokoje'. Stejně jako Hugův román může myslím i Michalova inscenace diváka překvapit rozmanitostí použitých myšlenkových zdrojů, vypravěčských prostředků a perspektiv," poznamenal ke zpracování díla umělecký šéf Provázku Martin Sládeček.

Divadlo bude hru reprízovat 10. a 11. května a také 8. a 9. června.

Zdroj: 
čtk