Divadlo Polárka se vrací k životu festivalem pro děti a jejich rodiče Polárkový dort

18.–20. září začíná Divadlo Polárka novou sezónu s názvem Společná řeč pátým ročníkem divadelního festivalu pro rodiny s dětmi Polárkový dort. Domácí scéna i nedaleký Björnsonův park opět ožijí divadlem, koncerty a dalším programem.

  • Foto

    divadlopolarka.cz

Pátý ročník festivalu Polárkový dort bude speciální hned z pěti důvodů: Festival bude zahájen premiérou inscenace pro rodiny s dětmi od pěti let Pohádky o strašidlech, kohoutech a duze, která byla původně plánovaná na minulou sezónu. V režii uměleckého šéfa Polárky Jana Cimra tak můžete na velké scéně vidět divadelně a hudebně zpracovanou poezii Ivana Martina Jirouse pro všechny děti, které se kamarádí se strašidly a nebo to chtějí alespoň zkusit. Ve scéně Magdalény Teleky a s hudbou Tomáše Vtípila se v hlavních rolích představí Táňa Hlostová a nová posila souboru Štěpánka Romová.

Program festivalu bude zase o něco bohatší než v předchozích letech. Divadlo Polárka představí všechny premiéry loňské zkrácené sezóny: pohádku pro děti prvního stupně základních škol O Glashtinovi a slepé dívce, Kulhavého šermíře pro diváky od jedenácti let a v divadelním šapitó v Björnsonově sadu Slona a mravence pro děti od tří let. Proběhne také derniéra participačního představení lektorů Malého vozu Obři režisérky Juliány Vališkové.

Dále se můžete těšit na množství hostujících divadelních souborů s inscenacemi pro předškolní i školní publikum. Divadlo rozmanitostí přiveze z Mostu Jánošíka – legendu o hrdinství režiséra Jiřího Jelínka, Divadlo B představí divadelní verzi svého animovaného filmu Malý pán, pražský soubor Loutky bez hranic nabídne oceňovanou mexickou pohádku Příběh malé Lupitiny Gonzáles i s dílnou magnetických loutek. Dále se můžete těšit na netradičně pojatou Erbenovu Jabloňovou pannu pod názvem Karlova a Jaromírova pohádka, na Robina Hooda, na koncert a hudebně pohybovou dílnu Vlaštovky nebo na představení Elfové země – Skrytý svět.

Celou sobotu a neděli se mohou děti jak v parku, tak v divadle zúčastnit množství workshopů vedených lektory Malého vozu Divadla Polárka. Divadlo je společnou řečí několika různých umění: režisér se pak stará o to, aby si na jevišti všechna rozuměla a skládala se dohromady v jeden celek, jedno umělecké dílo, jednu inscenaci. V letošních workshopech se můžete stát takovým režisérem a objevovat, co všechno jednotlivé složky (výtvarná, hudební, herecká a dramaturgická) dovedou a jaká je jejich řeč. 

Každý festivalový den bude zakončen koncertem kapely pro všechny věkové skupiny. Letos vám zahraje Bombarďák, brněnská kapela Urband a vrcholem festivalu bude nedělní koncert divadelní kapely Polaris, která při této příležitosti pokřtí CD písniček z polárkovských představení Po(pu)lárka a zahájí tak divadelní sezónu 2020/2021. 

To stále ještě není vše! Chystáme pro vás další doprovodný program ve spolupráci s Kabinetem Toma Holiče, sítotiskovou dílnou Brno tiskne a kočovným divadlem Mikro-teatro. Občerstvení na vás bude čekat nejen v divadelní kavárně Polárkafé, ale i v kavárně Piknikbox v Björnsonově sadu. V areálu festivalu navíc najdete množství různých herních stanovišť, na nichž lze trávit celý doufáme prosluněný víkend.