Do Brna dnes přijel obří akustický model sálu Janáčkova kulturního centra, má prověřit zvuk

  • Foto

    Zdeněk Kolařík

Nový koncertní sál pro Filharmonii Brno už je na světě, tedy zatím v jeho zmenšené formě, ale naprosto věrné kopii. Unikátní objekt v měřítku 1 : 10 byl dnes doručen na brněnské výstaviště, kde na něm bude tým světového akustika Yasuhisy Toyoty provádět měření a ověřovat své výpočty.

Zmenšenina sálu Janáčkova kulturního centra vznikala od loňského podzimu v Mnichově Hradišti, v dílně specializované na akustické modely. „Kromě akustiků se na něm podíleli projektanti, architekti, modeláři, stolaři a truhláři. Objekt má rozměry 5 metrů x 3,5 metru a výšku 3 metry,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Město uvažuje, že jakmile skončí na modelu všechna potřebná měření, zpřístupnili by model veřejnosti, alespoň po dobu výstavby.

 Model slouží k přesnému měření akustických parametrů v sále. „Hermeticky utěsněný model sálu se celý naplní dusíkem, jehož vlastností je, že se v něm zvuk šíří v odpovídajícím poměru vůči měřítku modelu, tedy přesně desetkrát pomaleji než ve vzduchu. Cílem měření je ověřit, že vypočtený tvar sálu a použité materiály zajišťují dokonalou akustiku. Uvnitř modelu bude během měření umístěno přes 1200 figurek z extrudovaného polystyrenu, které simulují akustickou pohltivost posluchačů. To proto, že i samotná přítomnost lidí mění akustické parametry prostoru,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný (Piráti).

Objekt je vytvořen ze dřeva, a to tak, aby přesně kopíroval vlastnosti zamýšlených materiálů – například vhodnými laky nebo jejich vrstvením. „Klíčovými faktory jsou přitom jejich odrazivost, pohltivost, útlum a doba dozvuku. Cílem měření je to, abychom dosáhli dokonalých parametrů na každém jednotlivém sedadle. Zjednodušeně řečeno, aby bylo z každého jednotlivého místa slyšet stejně,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Příprava a práce s akustickým modelem je v České republice naprosto ojedinělá. Jeho vznik byl od začátku projektu jednou z jeho podmínek. „Akustika se bude testovat přibližně tři měsíce. Na základě výsledků měření se poté verifikují akustické vlastnosti sálu a případně upraví jeho parametry,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Nová koncertní síň vyroste na rohu Besední a Veselé. Před ní vznikne nové prostranství, které městská část Brno-střed doporučila pojmenovat jako náměstí Ludvíka Kundery – po brněnském klavíristovi a muzikologovi, žákovi Leoše Janáčka a prvním rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
MMB