Do dobročinné aukce putuje 50 křížů vyrobených z trámů tornádem poničeného kostela

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Srdcem jižní Moravy se v červnu tohoto roku prohnalo ničivé tornádo, smutné příběhy zasáhly celou republiku.  Do postižených oblastí putovaly nejen záchranné složky, ale také stovky dobrovolníků. Jedním z hlavních symbolů řádění tornáda se stal poničený kostel sv. Jakuba uprostřed Moravské Nové Vsi.

Dnes putuje 50 křížů vyrobených z trámů tohoto kostela do dobročinné aukce, vybrané peníze pak pomůžou při jeho opravě. Dražbu, která potrvá až do konce tohoto roku, spouští ve spolupráci Jihomoravský kraj, Římskokatolická farnost v Moravské Nové Vsi a společnost Kyndryl. Zpravodajský portál o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

„V říjnu posvětil ve Vatikánu kříže papež František. Jeden dostal jako dárek. Tento silný okamžik vzbudil veliký ohlas. Padesátka nově vyrobených křížů může pomáhat dál. Samozřejmě díky dárcům, kteří se do dobročinné aukce zapojí,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Do online sbírky mohou lidé přispět na portále DONIO.CZ. Farnost nechala vyrobit kříže ve čtyřech různých velikostech a věnuje je jako poděkování dárcům. Vybrané peníze putují přímo do fondu oprav na obnovu kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi. Jeho obnova po následcích tornáda je nyní odhadována na 21 milionů korun.

„Kapacitně je organizace takové akce dost náročná, a proto jsme se spojili se společností Kyndryl. Věděli jsme, že posílali na místo mnoho dobrovolníků nejen hned po té tragické události, ale že v té pomoci pokračovali dlouhodobě. Stačilo je oslovit a velice rádi nás podpořili,“ dodal Grolich.

„Ihned po tornádu se naši dobrovolníci spojili a jeli na místo pomáhat. Celkem jsme organizovali 11 výjezdů, kterých se zúčastnila stovka dobrovolníků. Celé to vzniklo spontánně. My jsme sice nadnárodní firma, ale naše centrum v Brně letos oslavilo už 20leté výročí. Jsme na jižní Moravě doma. Na aukci především zajišťujeme administrativu a organizační části přípravy. Veškeré náklady s tím související jsou hrazeny společností Kyndryl v rámci dobrovolnického programu,“ doplnila manažerka transformačních, vzdělávacích a dobrovolnických programů z Kyndrylu Eva Zbořil Čechová.

"Jsem vděčný za jakoukoliv aktivitu, která pomůže zdejším lidem, a to jak duchovně, tak i materiálně. Děkuji ze srdce za všechny dary a příspěvky, které budeme moci použít k tomu, abychom znovuobnovili to, co bylo zbořeno ve farnosti, zvláště náš farní kostel svatého Jakuba. Díky mnoha dárcům, častokrát neznámým, se nám povedlo zajistit asi polovinu potřebných prostředků z celkového rozpočtu přesahujícího v této chvíli 21 milionů korun," uzavířel farář z Moravské Nové Vsi Marián Kalina.

Fotogalerie: